Hůř než teď se firmám noví zaměstnanci už dlouho nehledali. Práci v regionu shání nejméně lidí od roku 1997. Ke konci června jich bylo konkrétně 2 510. Naopak počet pracovních míst narostl o dvě desítky. Šance najít si na Českolipsku práci je poměrně vysoká. Na jedno volné místo připadá 1,5 uchazeče. Například v Ústí nad Labem je toto číslo 6,9.

„Na jaře jsem přišla o práci a bála se, že neseženu novou, která by byla zajímavá a slušně placená. Ale rozeslala jsem asi šest životopisů a ozvali se mi skoro ze všech firem. Opravdu jsem si mohla vybírat,“ říká dvaadvacetiletá Adéla z České Lípy.

Podobné zkušenosti mají i další uchazeči, jelikož nezaměstnanost v České republice je nejnižší mezi zeměmi Evropské unie. Počet nezaměstnaných klesl na čtyři procenta, v České Lípě to byly dokonce jen procenta tři.

ZBÝVAJÍ TI, CO PRACOVAT NECHTĚJÍ

Celá republika se tak blíží takzvané reálné nezaměstnanosti. „Jsou to nezaměstnatelní lidé, kteří prostě nejsou ochotní pracovat,“ vysvětlil ředitel pracovní agentury Sodat Martin Plášil.

V celorepublikovém srovnání nezaměstnanosti je okres Česká Lípa na 52. místě ze 77 okresů. Počet uchazečů o práci se od května snížil téměř o sto padesát lidí. Nejvyšší podíl lidí bez práce má obec Tachov, nejlépe je na tom obec Velký Valtinov. Problém s hledáním práce obecně stále převládá u žen.

Trh práce ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezonní práce, které jsou v létě v plném proudu. Napomáhá také turistická sezóna a zájem o brigádníky. Obsazují například pozice v rychlém občerstvení, sportovních a rekreačních střediscích nebo jako instruktoři na dětských letních táborech. Po takových pracovních místech se zájemci však musí ohlížet většinou sami. „Řada zaměstnavatelů hledá brigádníky převážně pomocí internetové inzerce nebo vlastních zaměstnanců,“ poznamenala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Nabídky tohoto typu proto úřad zpracovává pouze minimálně.

Na Českolipsku je dlouhodobě nejvyšší poptávka po šičkách autopotahů, zdravotnickém personálu a pracovnících ostrahy.

PŘÍSPĚVKY NA DOPRAVU

Málokdo ví, že úřad práce není jenom nutným prostředkem při hledání zaměstnání. V určitých případech lze získat i různé příspěvky, které nahrazují výdaje vznikající například při dojíždění. „Úspěch sklízí pilotovaný příspěvek na dojížďku, který úřad práce poskytuje od dubna 2016,“ upřesňuje Beránková. Měsíční příspěvek se pohybuje okolo patnácti set korun a je vyplácen uchazečům, kteří nejčastěji dojíždění deset až pětadvacet kilometrů. Lidé mohou také zažádat o jednorázový příspěvek, když se stěhují za prací. O částku ve výši padesát tisíc korun požádalo už přes sto zájemců. Pomoc při návratu na trh práce úřad poskytuje i ve formě rekvalifikačních kurzů.

Pavlína Černá