O perspektivách technicky zaměřených povolání informují v těchto dnech zástupci potencionálních zaměstnavatelů žáky osmých a devátých tříd českolipských základních škol.

„Město chce provázat trh práce se školami. Chceme ukázat, že živit se rukama není v dnešní době hanba, ale naopak se jedná o lukrativní volbu," podotýká Pavlína Bílková z organizačního odboru českolipského městského úřadu.

NA VLASTNÍ RUCE

Akce Živá knihovna povolání pořádaná městem Česká Lípa ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy má žákům mimo jiné ukázat, co prezentovaná povolání prakticky obnáší. Proto bylo v kulturním domě Crystal a jeho okolí rozeseto šestnáct stanovišť, kde si mohli žáci některá povolání buď doslova osahat, nebo jim přítomní zástupci zúčastněných firem hravou formou svou práci vysvětlili.

Zaměstnanci firmy Silnice Žáček si pro žáky připravili zajímavou hru, která mladým lidem názorně vysvětlila, že vedoucí pozice rozhodně neznamená méně práce. A také jim ukázali pořádný bagr.

Na stanovišti novoborského Crystalexu si žáci pro změnu vyzkoušeli, jak se malují sklenice. U stánku českolipské nemocnice dále zjistili, co obnáší práce ve zdravotnictví a podobně. Přítomni byli také zástupci výrobních závodů z různých koutů severních Čech, státní a městská policie, a také místní úřad práce. Ten mimo jiné disponuje poradenskou službou zaměřenou na ty nerozhodnuté.

„Nechceme, aby mladí lidé skončili na úřadu práce. Víme, že pokud půjdou studovat technické obory, jistě najdou dobře placené zaměstnání," připomíná Naděžda Vojtíšková ze Svazu průmyslu a dopravy.

ŽÁCI

Při pozorování dětí u jednotlivých stanovišť bylo zřejmé, že si často pod jedno až dvouslovným popisem pracovní pozice nedokáží náležitě představit, co kdo dělá. To se optimistickým pohledem dařilo „stánkařům" zvrátit. Přesto jsou osmáci a deváťáci často na vážkách, kam jejich kroky povedou dál.

„Nevím," znělo často z úst žáků při odpovědi na otázku, kam chtějí jít dál. Někteří však již mají stanovený cíl. „Chceme jít na průmyslovku," uvádí dva žáci ze ZŠ Partyzánská Petr Diamant a Michal Svoboda.

Akce se zúčastnilo zhruba pět set žáků posledních ročníků ze všech českolipských základních škol.