„Požár byl na operační středisko nahlášen ve 13:44 odpoledne. S ohledem na informace o přítomnosti většího množství osob byly na místo okamžitě vyslány síly a prostředky II.stupně požárního poplachu, včetně výškové techniky. Po příjezdu na místo zásahu a provedeném průzkumu byly ihned zahájeny hasební práce a evakuace osob ze dvou vchodů panelového domu,“ upřesnila tisková mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Jako první zaznamenal požár pan Pavel, který bydlí v bytě přímo nad kotelnou. „Cítil jsem kouř, který do bytu přicházel přes balkón,” říká s tím, že si nedokáže představit, co by se dělo, kdyby se událost stala uprostřed noci a nikdo by si požáru včas nevšiml. Hlásič požáru prý sice pípal, ale slabě slyšet byl jen venku.

Evakuační autobus. Hasiči evakuovali 42 osob, nikdo není zraněn. Hasiči uzavřeli hlavní plynový uzávěr a na pomoc zavolali speciální jednotku plynařů. Obyvatelé domu dostali vyváděcí masky, které brání osobám nadýchat se škodlivin.

„Velitel zásahu na místo povolal evakuační autobus ze stanice Jablonec nad Nisou, který obyvatelům zasaženého domu poslouží jako zázemí po nezbytně dlouhou dobu,“ dodala Bílková.

V kotelně v posledních týdnech pracovali dělníci, kteří na místě zanechali dvě tlakové lahve, patrně ze svářecí soustavy. Hasičům se je naštěstí podařilo z místa včas vynést a předejít tak výbuchu, který by dům jistě zásadně poškodil. „Říkali, že už byly dost horké,” podotýká Pavel s tím, že nájemníci zvažují učinit právní kroky. „Až dozjistíme podrobnosti, možná podáme trestní oznámení,” dodává pan Pavel.

V 19:00 stále na místě požáru zůstává jednotka profesionálních hasičů z České Lípy. Oheň poškodil plynový kotel a tepelné čerpadlo, navíc došlo k úniku čpavkové vody. „Koncentrace nebezpečné látky je stále velice vysoká, a proto se během dnešního večera obyvatelé postižené obasti do svých bytů nemohou vrátit. Hasiči požádali o pomoc technika, který se specializuje na tepelná čerpadla. Ten bude na opravě pracovat během celé sobotní noci,“ uvedla mluvčí hasičů Bílková. 

Zatím možnosti náhradního ubytování využilo šest lidí. „Kdyby to bouchlo, nebyli by tu jen policisté a hasiči, ale také pohřebáky,” říká jedna z nájemnic domu.

„Prošetřujeme, kdo je za tu událost odpovědný a zda nějaká konkrétní osoba porušila povinnost vyplývající z jejího postavení nebo povolání,“ říká policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že vše směřuje k tomu, že policie bude zjišťovat, zda došlo k naplnění podstaty přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. „V případě prokázání viny hrozí pachateli trest odnětí svobody od šesti měsíců do pěti let,“ dodává Baláková.