Na Stezce hastrmanů, která je určena všem věkovým kategoriím, najdete spoustu přírodních zajímavostí. Vyráží se od kostela sv. Mikuláše v Brništi a tematických zastavení je na stezce celkem jedenáct.

Stezka vznikala rok

Informační tabule podél trasy návštěvníky seznámí se zajímavostmi z okolí, nebo informacemi o fauně a flóře nacházející se v blízkosti turistické stezky. Kromě toho se malí návštěvníci během procházky mohou zabavit na čtyřech interaktivních hřištích.Vybudovat tuto stezku zabralo realizátorům projektu celý rok. Pro brnišťské ale práce nekončí. Momentálně se věnují výstavbě Ekocentra, jehož budoucí činnost se rozhodli přiblížit Festivalem Jurt.

Po procházce se tedy můžete občerstvit a odpočinout v areálu Lesní zátiší v Brništi, kde v deset hodin začne první ročník putovního festivalu. Za podpory Podralského nadačního fondu tu mají připravený program pro všechny, zvláště pro rodiny s dětmi. „Hlavním cílem tohoto festivalu je propagace zdravého životního stylu a praktická ukázka života šetrného k životnímu prostředí," sděluje Hana Štroblová, koordinátorka akce.

Šetrné jurty

Co to vlastně jurty jsou? „Jurty byly jako symbol tohoto putovního festivalu vybrány, protože se jedná o mobilní, ekologicky šetrné a rychle přemístitelné stavby, v nichž se i za nepřízně počasí může setkat větší skupina lidí," říká Hana Štroblová.

Děti se určitě zabaví, je pro ně připravená herna nebo bludiště z balíků. A také občerstvení, na jehož přípravě se mohou podílet, třeba tím, že nasbírají bylinky, pomůžou s přípravou palačinek a podobně.

Základní kámen

Festival také nabídne hudební a divadelní program, přednášky, workshopy, tržiště řemesel, zábavné vzdělávací programy, dětský koutek nebo jízdu na koních. Můžete si vyzkoušet veselou jógu pro rodiče s dětmi nebo celou řadu různých řemesel. Celým programem bude provázet Tomáš Mařas.

V rámci festivalu vystoupí také známý slepý harmonikář Mário Bihári se svou skupinou Bachtala Apsa či novoborská kapela Zhasni, letos nominovaná na Anděla.

Podobný program bude časem nabízet i právě vznikající ekocentrum. „Ekocentrum Brniště vznikne na podzim letošního roku a to zejména díky projektu Šance pro zdravou budoucnost regionů Podralsko a Hornolužicko. Během festivalu dojde k položení základního kamene. Ambicí festivalu je přiblížit veřejnosti, jakými tématy a aktivitami se ekocentrum bude zabývat," vysvětluje Jana Panáčková Fixová z Podralského nadačního fondu.

V sobotu tedy nezahálejte a zkuste si den zpestřit procházkou za hastrmany, něčemu se přiučit, nebo se díky festivalu jen přiblížit přírodě a způsobu života v souladu s ní.

Autor: Nikola Bursová