Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 10 lety zemřel regenschori, opravář varhan a skaut Emanuel Šašek

Česká Lípa /ČESKOLIPSKÁ VÝROČÍ/ - Čtyřicet let byl ředitelem kůru v bazilice Všech svatých a v roce 1968 a 1989 byl jedním z hlavních aktérů obnovy Junáka v České Lípě

16.2.2015
SDÍLEJ:

Ředitelem kůru u Všech svatých v České Lípě byl Emanuel Šašek dlouhých čtyřicet let. Foto: archiv Blanky Šaškové

Jeho ruce vdechly nový život více než stovce chrámových varhan v Česku i na Slovensku. Celá desetiletí držel „patronát" nad varhanami z Českolipska. Když ho nezaměstnával svět kostelů, chrámových sborů a hudebních nástrojů, užíval si sled oddílových schůzek a letních táborů mezi svými přáteli skauty.

Emanuel Šašek, ředitel kůru od českolipské baziliky Všech svatých, varhanář, opravář hudebních nástrojů a skaut, zemřel v českolipské nemocnici po krátké nemoci 16. února roku 2005. Právě dnes uplyne od jeho úmrtí 10 let.

Krásy Českolipska objevil vyučený hudební nástrojař z Prahy poprvé coby skautský vedoucí, pobývající na celoměsíčním táboře v Provodíně. Krajina i místní lidé ho zaujali, a tak v sousedním Jestřebí koupil z úspor na vkladní knížce před měnovou reformou chátrající domeček.

„Byl v hrozném stavu, předchozí rodina o něj moc nedbala, všechno se tam muselo dělat nové, ale kvůli bytové krizi v Praze jsme po svatbě nemohli najít byt a nezbylo nám nic jiného, než odejít do Jestřebí," vzpomíná dnes paní Blanka Šašková, vdova po Emanuelu Šaškovi.

Skautem byl Emanuel Šašek dokonce 60 let, začínal jako „vlče“ hned po válce v Praze a dotáhl to až na člena čestného Svojsíkova oddílu.Do Jestřebí se Šaškovi přestěhovali v roce 1953. Emanuel Šašek se začal starat o zdejší kostelní varhany, na které sem už dříve dojížděl čas od času hrát, a do práce nastoupil coby nástrojař do pianky Rösler-Petrof v České Lípě. O 11 let později rodina prodala dům v Jestřebí a koupila jiný v českolipské Mikulášské ulici, který si s Emanuelem Šaškem a jeho opravnou hudebních nástrojů lidé dodnes spojují.

Dole v domě měl dílnu, ve které varhanářskému řemeslu vyučil i svého vnuka Tomáše Křivánka, který po něm pak celou živnost převzal. Nahoře v obývacím pokoji bytu měl Emanuel Šašek zase malé varhany složené z několika posbíraných a opravených částí z různých poničených kostelů. „Hraju na nich klasiku Dvořáka, Palestrina či Mozarta," vyprávěl varhanář v roce 1999 pro článek do regionálních novin. „Hlavně na nich trénuji skladby pro vystupování v českolipské bazilice Všech svatých, kde při mších hraji."

Regenschorim, ředitelem kůru, v českolipské bazilice Všech svatých byl od poloviny šedesátých let až do svého skonu, celých čtyřicet let. Coby varhanář je podepsaný například pod rozsáhlou rekonstrukcí varhan v českolipském kostele Narození Panny Marie, které v 80. letech zdevastovala skupina dětských vandalů, podílel se také na obnově varhan v Chrámu sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

Na vlastní kůži třikrát zažil, když se Junák obnovoval. Nejprve po válce ještě v Praze, pak dvakrát v České Lípě.

V roce 1968 se na obnově Junáka podílel po výzvě Josefa Šťastného Kima, který byl posledním okrskovým velitelem v České Lípě před zrušením Junáka. Šašek se stal členem střediskové rady a později i vůdcem střediska.

Skauti si tehdy vybudovali klubovnu u dnes už zbořených městských lázní (zhruba v místech parkoviště u OD Banco). V roce 1970 ale museli kvůli normalizaci znovu skončit.

Hned po listopadových událostech roku 1989 se na obnovu Junáka vrhl znovu a několik let byl vedoucím českolipského střediska, pak vedení předal Jiřímu Hudečkovi Akelovi. Po celou dobu byl přitom členem tzv. čestného Svojsíkova oddílu, jehož členství se uděluje za celoživotní aktivní působení ve prospěch skautingu.

DIÁŘ L. Smejkala z roku 2005Opět odešla jedna osobnost spoluvytvářející duchovní atmosféru České Lípy. 16. února zemřel Emanuel Šašek ve věku 75 let. Čtyřicet let byl regenschorim v bazilice Všech svatých. Dříve než byl klášter poněkud více upraven protipožárními příčkami, bylo možné slyšet zvuk varhan po budově a tehdy mne okouzloval tak jako za dávných časů básníka Franze Herolda, který zde studoval na gymnáziu.Třicet let vedl opravnu nástrojů a také kniha Varhany a varhanáři na Českolipsku vícekrát cituje jeho jméno při opravě často velmi zpustošených nástrojů, jako byly třeba varhany v klášterní kapli. Emanuela Šaška jsem více poznal až v listopadových dnech roku 1989. Tehdy se přede mnou objevil jako oldskaut. Nadšeně pomáhal obnovit organizaci Junáka v České Lípě. Od té doby jsem ho vídal častěji a ještě v lednu byl v muzeu, aby včas zaplatil příspěvek do Klubu přátel muzea. Budeme na něj vzpomínat.
(Vyšlo v Českolipském deníku 1. března 2005 v rámci pravidelného seriálu, který připravoval českolipský historik Ladislav Smejkal)

Autor: Michael Polák

16.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení