VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 100 lety se narodil válečný hrdina Antonín Sochor. O život přišel u Hamru

Českolipsko - Bojoval za svobodu. Patří mezi nejvýznamnější postavy takzvané karpatsko dukelské operace z podzimu 1944.

12.7.2014 6
SDÍLEJ:

Generálmajor Antonín Sochor (1914 - 1950).Foto: archiv

U Sokolova pronikal se svou četou hořící vsí až do týla německého vojska, kde za nejprudší palby postupovali proti nepříteli. V bitvě o Kyjev dokázala jeho rota dobýt strategicky významné nádraží, v rámci československého praporu jako první dobyla centrum města a postoupila až k Dněpru. Při dobývání dukelského průsmyku a zneškodňování silného opevnění kóty 534 opakovaně odmítal ustoupit, a byl těžce raněn (lékaři vyjmuli z jeho těla celkem 218 střepin).

To je jen stručný výčet bojových zásluh a hrdinství generálmajora Antonína Sochora (1914 - 1950). Narodil se 16. července 1914 ve vestfálském Lobernu, příští týden ve středu uplyne od jeho narození rovných sto let. Už o tomto víkendu se uskuteční s ohledem na významné výročí řada vzpomínkových akcí, zejména v Duchcově u Teplic, kde Sochor později ještě jako dítě vyrůstal. Část jeho života i tragický konec ho ovšem propojil také s Českolipskem.

Narodil se v Německu, protože sem odešli jeho rodiče za prací, otec tu našel živobytí jako havíř. Rodina (zatím bez otce, který musel narukovat na frontu první světové války) se na sever Čech vrátila v roce 1916. Otec rodinu později následoval už jako válečný invalida.

„Otec byl přesvědčený sociální demokrat a v souladu se svým nejlepším svědomím vychovával i své děti k lásce k vlasti a obdivu k demokratickým ideálům prezidenta Masaryka," popsal Václav Bilický z Ralska, který se o Sochorovy osudy zajímal v rámci pátrání po obětech bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko.

Vojákova hořkost

Kromě otce zapůsobil na mladého Sochora také skauting. „Pro něj zahořel asi ve dvanácti letech. Právě v této době si duchcovský oddíl Junáka vybudoval klubovnu v pravém křídle zahradního domku v zámecké zahradě. Později, když už byl studentem teplické obchodní akademie, sám organizoval junácké prázdninové tábory," dokresluje Bilický.

Pomník Antonína Sochora stojí u křižovatky cyklostezek č. 3046 a 3050 nedaleko Hamru na Jezeře a pozůstatků skalního hradu Stohánek, na místě, kde došlo k nehodě, na jejíž následky zemřel. Na vojnu rukoval v roce 1936. Při okupaci severočeského pohraničí o dva roky později už byl tedy v roli vojáka, který nesmí bránit svou vlast. „Už tehdy dospěl k rozhodnutí zapojit se do boje za naše osvobození," upozorňuje Václav Bilický.

Za boje u Kyjeva byl společně s Richardem Tesaříkem a Josefem Buršíkem vyznamenán Zlatou hvězdou hrdiny SSSR. Celkem získal 18 vysokých vyznamenání a nechybí mezi nimi Řád bílého lva vedle vyznamenání jugoslávského, rumunského i polského a řady sovětských.

Poslední měsíce života strávil Antonín Sochor na Českolipsku. Po odtajnění archivů po roce 1989 dnes víme, že Sochor ve Stráži pod Ralskem vedl výcvik speciálních jednotek izraelské organizace Haganah, které Československo oficiálně pomáhalo.

„Během několikaměsíční přípravy vybudoval dvě perfektně vycvičené brigády, s nimiž pak odletěl do Izraele, kde působil ve funkci poradce operační správy izraelské armády," upřesňuje Bilický. „Jak známo, přívětivé vztahy s Izraelem rychle ochladly a ostřelování letadla, kterým se Sochor vracel domů, bylo prvním atentátem na jeho osobu."

Podplukovník Antonín Sochor zemřel 16. srpna 1950 v nemocnici v Jablonném v Podještědí, a to na následky dopravní nehody. Nedaleko Hamru na Jezeře poblíž Stohánku se jeho štábní vůz srazil s vojenskou nákladní Tatrou.

„Sochorovi spolubojovníci, kteří si svého velitele nesmírně vážili, byli o jeho zavraždění pevně přesvědčení, právě tak jako bratr Karel a ostatní rodinní příslušníci, ale oficiálně se smělo hovořit jen o „nešťastné náhodě"," zdokumentoval Václav Bilický.

Reicin a proces

Za inscenovanou autonehodou mohl stát Bedřich Reicin, tehdejší náčelník vojenské kontrarozvědky, který se na místě nehody objevil v rekordním čase. Reicin Sochora o mnoho let nepřežil. Už v roce 1952 se stal obětí komunistických čistek a jako „sionista" byl odsouzen a popraven v procesu se Slánským.

Antonín Sochor byl in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora. Jeho ostatky jsou uloženy v rodinném hrobě v Dobříši společně s ostatky jeho ženy Štěpánky, která zemřela v květnu 1994.

Bojovníci od Dukly a ČeskolipskoGenerálporučík Vilém Sacher (1907 - 1987), účastník II. zahraničního odboje ve Francii, Velké Británii, velitel dělostřelectva 3. čs. samostatné brigády v SSSR, autor několika vzpomínkových publikací, ale i signatář Charty 77. Sacher se v 50. letech stal obětí komunistických čistek, byl vystěhován na venkov do Skalice u České Lípy. Nastoupil jako dělník do českolipské Tatry a později pracoval ve skalickém JZD. Poté našel uplatnění společně s manželkou v pohostinství, mj. i v Doksech.
Generálmajor Antonín Sochor (1914 - 1950), československý voják, nositel Řádu Bílého lva, nositel řádu Hrdina Sovětského svazu a dalších sedmi řádů a čtrnácti vyznamenání celkem pěti různých států. Zemřel v létě 1950 v Jablonném v Podještědí na následky pravděpodobně zinscenované dopravní nehody, ke které došlo nedaleko Hamru na Jezeře, uvnitř vojenského prostoru Ralsko.

Autor: Michael Polák

12.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 810 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení vymáhacím. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260319 – vrchní referent/rada v Oddělení vymáhacím, Sekce Územní pracoviště v České Lípě, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění., , Místem výkonu služby je Česká Lípa., Platová třída 10. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Petr Matějka, +420 487 808 341.

Obchod - Obchod Pokladní 17 500 Kč

Pokladníci v prodejnách Prodavač - pokladní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 18929 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, -rozhodně nebudete celý den jen sedět za pokladnou, -čeká na Vás pestrá práce v podobě: dopékání pečiva, kontroly čerstvosti ovoce a zeleniny, doplňování zboží, -budete komunikovat se zákazníky a starat se o jejich spokojenost, Požadujeme:, -příjemné a vstřícné vystupování , -zodpovědnost a pracovní nasazení, -zkušenosti v obchodu uvítáme, nejsou pro nás však rozhodující, -uvítáme časovou flexibilitu a týmovost, Nabízíme:, -od prvního dne od nás získáte smlouvu na dobu neurčitou s pevně danými nárůsty mzdy (nástupní mzda 17 500 Kč, po 1. roce 18 214 Kč, po 2. roce 18 929 Kč), -stravenky v hodnotě 80 Kč, -5 týdnů dovolené, -všechno, co budete ke své práci potřebovat, Vás naučíme, -jednáme fér - díky elektronické evidenci docházky žádná Vaše odpracovaná minuta nezůstane bez odměny, -přijmeme Vás do naší Lidl rodiny, -dostanete možnost k vlastnímu rozvoji v podobě kariérního růstu, Pozice je vhodná i pro cizince., První kontakt - osobně v termínech: 18.6. v 10:00, 11:00 a 14:00; 21.6. v 14:00. Pracoviště: Lidl česká republika v.o.s.- doksy, Zámecká, č.p. 186, 472 01 Doksy. Informace: Miroslav Klimeš, .

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 21 500 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Výrobní kontrola. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Náplň práce:, - kontrola kvality skleněných asferických čoček pro automobilový průmysl, - práce s PC, - manipulace se skleněným produktem, Požadujeme:, - manuální zručnost, jemnou motoriku prstů, rychlost, -spolehlivost, samostatnost, - pozornost, trpělivost, - ochotu pracovat ve 3 směnném provozu, - kladný přístup k práci a učit se nové věci, Nabízíme:, - smlouvu na dobu určitou s možností přechodu na dobu neurčitou, - perspektivní zaměstnání v zázemí prosperující nadnárodní společnosti, - možnost dalšího rozvoje, - řadu zaměstnaneckých výhod (26 dní dovolené, stravenky, dopravné, příspěvek na školku a dětské hromadné rekreace, příspěvek na dioptrické brýle, poukázka na prací prostředky aj.), Pozice je vhodná i pro cizince a absolventy., Kontakt e-mailem: buresova@docteroptics.cz. Při osobním kontaktu životopisy s sebou!. Pracoviště: Docter optics s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dana Burešová, buresova@docteroptics.cz.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení Referent odboru řízení kvality. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: U pracovníka na úseku řízení kvality je podmínkou komunikativní znalost německého jazyka. , Obsahem práce je zpracování dat, příprava dokumentace, analýza procesu a komunikace především v německém jazyce. Praxe v oblasti řízení kvality není podmínkou., Hrubá měsíční mzda 35.000,- až 45.000,- Kč. , Vyžadujeme loajalitu, spolehlivost , samostatnost a vysoké pracovní nasazení., Nabízíme: dovolená 26 dní, příspěvek na dioptrické brýle, na mateřskou školku a dětskou rekreaci. , První kontakt emailem!. Pracoviště: Docter optics s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dana Burešová, +420 724 309 089,buresova@docteroptics.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.

Majitel rozhledny Štěpánka městu kromě slevy slibuje i dar na podporu mládeže

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

FOTO, VIDEO: Benátská má letos nabito. Konkurence se nebojí

Liberecký kraj – Největší hudební událost léta na severu Čech se blíží.

FOTO: Česká herečka Jiřina Bohdalová má minci

Liberecký kraj – Herečka Jiřina Bohdalová v pátek v České mincovně v Jablonci slavnostně vyrazila a pokřtila mince večerníčkových postav Křemílka a Vochomůrky a jejich pařezové chaloupky.

AKTUALIZOVÁNO

Život řidičky si vyžádala tragická dopravní nehoda u Chřibské

Chřibská - Jeden život si vyžádala tragická dopravní nehoda, ke které došlo u obce Chřibská na Děčínsku. Jak vysvětlila policejní mluvčí Šárka Poláčková, v sobotu krátce před 13. hodinou se na silnici číslo 263 čelně srazila dvě osobní auta. "K nehodě došlo na silnici z České Kamenice, policisté odkláněli dopravu na Krásné pole," uvedla mluvčí policie.

Patřila turistům i nacistům. Prezidentská chata oslaví 90 let

Jizerské hory – Oslava jubilea chaty v Bedřichově proběhne tuto neděli. Lidé na ni mohou dorazit v dobovém oblečení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT