Přesně 16. května 1894 tak v Žandově vzniká firma, kterou pánové Antonín Schneider, Václav John a František Hruška pojmenovali po nejlepším válečníkovi Trojské války Achilles.

Od vzniku firmy, která produkovala nejslavnější jízdní kola a motocykly z Českolipska, tak v těchto dnech uplynulo 120 let.

V prvním roce vyrobil Achilles v podstatě na koleně 28 kvalitních jízdních kol. A měl velké štěstí, s jeho bicykly se šířila i dobrá pověst. Poptávka na rok 1896 už začala být nad možnosti žandovské dílny.

Achilles si proto v roce 1896 zařídil novou továrnu v Horní Polici a zahájil skutečně tovární výrobu jízdních kol. „V roce 1914 se výroba rozrostla na 5 tisíc kol ročně. Předválečný katalog vyráběných kol obsahoval již 25 různých modelů. Byla to kola pánská, dámská, dětská, sportovní i víkendová kola pro dva, dále speciální kola pracovní např. pro poštu. Součástí katalogu byla i řada příslušenství a doplňků na přání: světla, zvonky, pumpičky, řidítka, pláště různých rozměrů a třeba i přívěsné vozíky za kola," popisuje Lubomír Šulc, bývalý starosta Horní Police a velký znalec místní historie.

S Achillesem do Afriky

Důležitým mezníkem firmy se stal rok 1904, kdy se zde postavil první motocykl, Achilles 350. Iniciátorem stavby a výroby motocyklů byl Josef Lösel, pozdější ředitel firmy. V letech 1934-1940 továrna zařadila do výroby ještě malý motocykl Achilles-Sachs, který byl velmi populární. Hornopolický občan Karl Tamma s ním dokonce v roce 1938 uskutečnil desítky cest po Evropě i Africe. Fotografie z jeho cest se dodnes dochovaly.

Po válce byla společnost na základě Benešových dekretů znárodněna a většina lidí z jejího vedení ještě předtím odsunuta do Německa. Dlouhou poválečnou budoucnost už fabrika neměla. Hlavní stopku jí asi vystavilo centrálně řízené hospodářství, které potřebovalo zalepit díry jinde. A tak fabriku stát v roce 1953 zrušil, dělníky přesunul do Žandova, kde se jich nedostávalo, a stroje poslal na Slovensko, kde také chyběly.

Tak skončilo půlstoletí, během nějž Českolipsko mělo svá kola i motorky.