Marie Anna Savojská, manželka Ferdinanda V. Dobrotivého, strávila značnou část svého života na panství a zámku v Zákupech. Rodačka z Říma (nar. 1803) zemřela 4. května 1884 v Praze, v neděliod jejího úmrtí uplynulo přesně 130 let.

Ve svých třiatřiceti letech byla Marie Anna v Praze korunována českou královnou. Stala se tak poslední korunovanou českou královnou. Do Zákup ale začala jezdit až poté, co její muž Ferdinand Dobrotivý abdikoval na trůn habsburské monarchie.

Od roku 1848 tak s trávili s Ferdinandem zimy na Pražském hradě a od roku 1851 na léto jezdili do Zákup. Místnosti, které byly součástí královnina apartmá, jsou k vidění v rámci prohlídky zákupského zámku dodnes.

Říká se o ní, že nebyla hezká, ačkoliv na obrazech vypadá vždy velmi důstojně. Rozhodně jí však nechyběla zbožnost a obětavost. Když jí poprvé manžela představili, zděsila se. Ferdinand byl malé postavy, s velkou hlavou na tenkém krku. Slabomyslný však nebyl, jen trpěl těžkou epilepsií. Měl mnoho zájmů, mluvil pěti jazyky, takže se domluvil i s manželkou, která se nikdy německy ani česky nenaučila.

Brzy pochopila, že bude spíš císařovou chůvou a pečovatelkou, než manželkou a matkou nějakého potomka. Nesla to statečně.