Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 15 lety zemřel Ladislav Lis. Do Pekla za ním jezdil i Havel

Česká Lípa /ČESKOLIPSKÁ VÝROČÍ/ - Když mu nabízeli, aby do Senátu kandidoval v jiném obvodu než je Českolipsko, odmítl. „Jsem spjatý s místními občany.

18.3.2015 7
SDÍLEJ:

Ladislav Lis jako autor zdravice z předvolební kampaně do Senátu.Foto: archiv

Jinde než na Českolipsku jsem cizí," vzkázal. Aby zvládl složit volební kauci, byl odhodlaný dát celé své kozí stádo do zástavy a svoji předvolební kampaň financovat z prodeje kozího masa. Senátorem za Českolipsko, které mu bylo posledních třicet let jeho života domovem, se ale Ladislav Lis, možná nejslavnější „českolipský" disident, signatář a mluvčí Charty 77 a pozdější poslanec Federálního shromáždění, stejně nestal.

Vždycky ale o sobě prohlašoval: „Vyšel jsem z Pekla a do Pekla se vrátím." Naplnil to doslova. V hájence v malebném údolí Peklo, která s ním bude zřejmě už navždycky spojovaná a která dodnes patří jeho rodině, v noci ze 17. na 18. března roku 2000 zemřel. Právě dnes od jeho úmrtí uplyne rovných 15 let.

Na Českolipsko se Ladislav Lis, rodák z Písecka a odchovanec pražské čtvrti Krejcárek, které se přezdívalo „dělnický Disneyland", dostal vlastně v důsledku „bratrské" okupace z roku 1968. Když k ní došlo, byl pár měsíců tajemníkem pražské organizace KSČ (po rehabilitaci poté, co byl v roce 1960 z KSČ vyhozen). Už v březnu 1969 (tedy ještě v době, kdy byl prvním tajemníkem ÚV KSČ Alexandr Dubček) byl z KSČ vyloučen znovu a musel odejít z Prahy.

Začal pracovat jako lesní dělník u závodu Česká Lípa. „Kvůli režimu jsem přišel o práci, vlastně mě odsoudili k nezaměstnanosti. Abych měl alespoň nějakou práci, pomohl mi jeden hajný z Českolipska. Dohodil mi tady místo dřevorubce," vzpomínal Lis.

Pamětní deska v údolí Peklo.Vlastně celá sedmdesátá i osmdesátá léta prožil v hájence v Pekle. Navštěvovaly ho tady houfy jeho přátel. Z Kozlů sem za ním opakovaně jezdil Jiří Dientsbier, dvakrát byl v Pekle i Václav Havel, velmi častým hostem tu býval Lisův hodně blízký přítel a pozdější ministr kultury Pavel Dostál, i další přátelé z disentu jako Petr Uhl, Rudolf Battěk nebo vydavatel exilových Listů Jiří Pelikán, hostem u Lisů doma byl i současný český prezident Miloš Zeman.

Velký zlom do zdánlivě poklidného života lesního dělníka vnesla Charta 77, kterou podepsal v prosinci 1976 poté, co mu ji donesl Jiří Dientsbier. Následovaly restrikce, které na více než 10 let Lisův život zcela změnily: 1978 dva měsíce vazba, 1979 deset měsíců vazba, 1982 odsouzen pro rozvracení republiky na osmnáct měsíců nepodmíněně s tříletým ochranným dohledem, pro neplnění ochranného dohledu další čtyři měsíce nepodmíněně ve II. nápravné skupině. Vše provázely výhrůžky a šikanování.

Jako disident

„Nebylo to lehké. Příslušníci StB sledovali neustále můj dům, vyhrožovali likvidací rodinným příslušníkům. Musel jsem se třikrát denně hlásit na Veřejné bezpečnosti v České Lípě. Odebrali mi řidičský průkaz, prořezali gumy u auta," vzpomínal muž, který se stal i mluvčím Charty 77. Na zahradě kolem domu v Pekle měl hrobečky, kde pochoval psy, které „příslušníci" StB otrávili, aby se dostali dovnitř do domu. Když chtěl z Pekla odjet do Prahy, musel to ohlásit jak v Lípě, tak v Praze.

V roce 1988 byl jedním z osmi disidentů, se kterými v Praze během své oficiální návštěvy Československa posnídal v sídle francouzské ambasády prezident Francois Miterrand. Osobně organizoval nebo spoluorganizoval celou řadu demonstrací na pražských náměstích v roce 1988 a během Palachova týdne v lednu 1989.

Havel For President

Byl zakládajícím členem Občanského fóra a podle historiků to byl právě Lis, kdo v prosinci 1989 jako první vyslovil přesvědčení, že prezidentem po Gustávu Husákovi by se měl stát Václav Havel.

Když v roce 2000 nečekaně zemřel, vyšel jeho nekrolog i v New York Times. Na pohřeb v pražském Rudolfinu dorazily stovky lidí. V Pekle dnes Lise připomíná velká pamětní deska, kterou nechal vyrobit a umístil ji sem aktivista Stanislav Penc a jeho kolegové ze Spolku přátel koz. Deska chartistu připomíná jako neúnavného bojovníka za svobodu a lidská práva a přítele zvířat.

Autor: Michael Polák

18.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení