Jinde než na Českolipsku jsem cizí," vzkázal. Aby zvládl složit volební kauci, byl odhodlaný dát celé své kozí stádo do zástavy a svoji předvolební kampaň financovat z prodeje kozího masa. Senátorem za Českolipsko, které mu bylo posledních třicet let jeho života domovem, se ale Ladislav Lis, možná nejslavnější „českolipský" disident, signatář a mluvčí Charty 77 a pozdější poslanec Federálního shromáždění, stejně nestal.

Vždycky ale o sobě prohlašoval: „Vyšel jsem z Pekla a do Pekla se vrátím." Naplnil to doslova. V hájence v malebném údolí Peklo, která s ním bude zřejmě už navždycky spojovaná a která dodnes patří jeho rodině, v noci ze 17. na 18. března roku 2000 zemřel. Právě dnes od jeho úmrtí uplyne rovných 15 let.

Na Českolipsko se Ladislav Lis, rodák z Písecka a odchovanec pražské čtvrti Krejcárek, které se přezdívalo „dělnický Disneyland", dostal vlastně v důsledku „bratrské" okupace z roku 1968. Když k ní došlo, byl pár měsíců tajemníkem pražské organizace KSČ (po rehabilitaci poté, co byl v roce 1960 z KSČ vyhozen). Už v březnu 1969 (tedy ještě v době, kdy byl prvním tajemníkem ÚV KSČ Alexandr Dubček) byl z KSČ vyloučen znovu a musel odejít z Prahy.

Začal pracovat jako lesní dělník u závodu Česká Lípa. „Kvůli režimu jsem přišel o práci, vlastně mě odsoudili k nezaměstnanosti. Abych měl alespoň nějakou práci, pomohl mi jeden hajný z Českolipska. Dohodil mi tady místo dřevorubce," vzpomínal Lis.

Pamětní deska v údolí Peklo.Vlastně celá sedmdesátá i osmdesátá léta prožil v hájence v Pekle. Navštěvovaly ho tady houfy jeho přátel. Z Kozlů sem za ním opakovaně jezdil Jiří Dientsbier, dvakrát byl v Pekle i Václav Havel, velmi častým hostem tu býval Lisův hodně blízký přítel a pozdější ministr kultury Pavel Dostál, i další přátelé z disentu jako Petr Uhl, Rudolf Battěk nebo vydavatel exilových Listů Jiří Pelikán, hostem u Lisů doma byl i současný český prezident Miloš Zeman.

Velký zlom do zdánlivě poklidného života lesního dělníka vnesla Charta 77, kterou podepsal v prosinci 1976 poté, co mu ji donesl Jiří Dientsbier. Následovaly restrikce, které na více než 10 let Lisův život zcela změnily: 1978 dva měsíce vazba, 1979 deset měsíců vazba, 1982 odsouzen pro rozvracení republiky na osmnáct měsíců nepodmíněně s tříletým ochranným dohledem, pro neplnění ochranného dohledu další čtyři měsíce nepodmíněně ve II. nápravné skupině. Vše provázely výhrůžky a šikanování.

Jako disident

„Nebylo to lehké. Příslušníci StB sledovali neustále můj dům, vyhrožovali likvidací rodinným příslušníkům. Musel jsem se třikrát denně hlásit na Veřejné bezpečnosti v České Lípě. Odebrali mi řidičský průkaz, prořezali gumy u auta," vzpomínal muž, který se stal i mluvčím Charty 77. Na zahradě kolem domu v Pekle měl hrobečky, kde pochoval psy, které „příslušníci" StB otrávili, aby se dostali dovnitř do domu. Když chtěl z Pekla odjet do Prahy, musel to ohlásit jak v Lípě, tak v Praze.

V roce 1988 byl jedním z osmi disidentů, se kterými v Praze během své oficiální návštěvy Československa posnídal v sídle francouzské ambasády prezident Francois Miterrand. Osobně organizoval nebo spoluorganizoval celou řadu demonstrací na pražských náměstích v roce 1988 a během Palachova týdne v lednu 1989.

Havel For President

Byl zakládajícím členem Občanského fóra a podle historiků to byl právě Lis, kdo v prosinci 1989 jako první vyslovil přesvědčení, že prezidentem po Gustávu Husákovi by se měl stát Václav Havel.

Když v roce 2000 nečekaně zemřel, vyšel jeho nekrolog i v New York Times. Na pohřeb v pražském Rudolfinu dorazily stovky lidí. V Pekle dnes Lise připomíná velká pamětní deska, kterou nechal vyrobit a umístil ji sem aktivista Stanislav Penc a jeho kolegové ze Spolku přátel koz. Deska chartistu připomíná jako neúnavného bojovníka za svobodu a lidská práva a přítele zvířat.