Franz Hantschel, německo-český rodák z Chotovic u Nového Boru, působil řadu let jako praktický lékař v České Lípě, ale nesmírně významná je jeho vlastivědná činnost, které se intenzivně věnoval.

Narodil se 4. října 1844, od jeho narození tedy uplynulo v minulých dnech 170 let. Jde o výročí jedné z nejvýznamnějších postav vlastivědného života na Českolipsku v poslední čtvrtině 19. a na počátku 20. století.

Hantschel přišel na svět do rodiny chotovického starosty. Prvního vzdělání se mu dostalo v chotovické jednotřídce, odkud později přešel na piaristickou školu se zaměřením na sklo a obchod v dnešním Novém Boru. Sklářství ale Hantschela zřejmě úplně neokouzlilo, protože ze školy nakonec odešel a přestoupil na českolipské augustiniánské gymnázium .

V jednom ročníku se tady sešel se stejně starým Antonem Amandem Paudlerem, další později významnou osobností České Lípy. Přátelství, které spolu navázali, jim vydrželo až do Paudlerovy smrti v roce 1905.

Cesty obou mladíků se po maturitě na čas rozešly. Hantschel vystudoval ve Vídni a stal se vojenským lékařem.V roce 1879 se vrátil zpět do rodného kraje a začal působit jako praktický lékař v České Lípě, ale především naplno začala jeho vlastivědná činnost.

Je autorem několika publikací, např. Heimatkunde des politischen Bezirkes B.-Leipa, velmi oblíbený byl jeho Nordböhmischer Touristen-Führer. Jako první sestavil v roce 1897 přehled všech tehdy známých archeologických lokalit v severních Čechách. Byl čelním představitelem Severočeského Exkursionsklubu (Nordböhmischer Excursions-Club) a po určitou dobu redigoval jeho časopis Mitteilungen.

Vlastivědou rodného kraje se zabýval i po přestěhování do Prahy v roce 1892 a v kontaktu zůstal ještě dlouho po svém odchodu do Rakouska v roce 1907. Zemřel v 95 letech 23. února 1940 ve Vídni.

Doktor Hantschel a jeho Chotovice• dodnes je nejslavnějším chotovickým rodákem
• rodné vísce se věnoval ve svém díle z roku 1880, nazvaném Bad Kottowitz bei Haida und seine Umgebung (Lázně Chotovice u Nového Boru a jejich okolí)
• vznik Chotovic (původně zřejmě nazývaných „Kotvice") klade Hantschel do souvislosti se založením hradu Sloup