A také obklopený početnou rodinou, která v jeho posledních chvilkách nechyběla v jeho těsné blízkosti. Franz Vogel (1737 1815), jeden z nejvýznamnějších šenovských obchodníků se sklem, zemřel 11. března 1815, tento týden uplynulo od jeho úmrtí rovných 200 let.

Vogelův odkaz je na Českolipsku, v Kamenickém Šenově, dodnes živý. V domě, ve kterém slavný muž vybudoval své reprezentativní obchodní zastoupení, dnes sídlí šenovské Sklářské muzeum.

„Když se v této budově dělala rekonstrukce schodiště, tak se na jednom ze schodů objevil letopočet 1769, předpokládáme, že v roce 1770 to bylo kompletně postavené," říká Helena Braunová, ředitelka Sklářského muzea v Kamenickém Šenově. „Dům patřil jak rodině Vogelů, tak také další významné rodině Zahnů, takže vždy ve své historii měl něco společného se sklem."

Zlatá medaile

Franz Vogel, o jehož posledních hodinách života je možné si udělat představu i díky akvarelové malbě, na které skon významného obchodníka zachytil jeho bratr, patřil k nejúspěšnějším a nejzámožnějším lidem v historii sklářského města. „V Šenově a okolí zaměstnával přes 160 lidí a obrat jeho společnosti dosahoval obrovské částky dvě stě tisíc zlatých ročně," dokládá Helena Braunová. „Za tyto zásluhy byla jeho firma v roce 1831, už po smrti Franze Vogela, na výstavě průmyslových výrobků z Čech vyznamenána zlatou medailí."

V expozici šenovského Sklářského muzea je dnes možné najít flakonky, které pravděpodobně pocházejí právě z produkce firmy Franze Vogela. „Není to jednoznačně potvrzené, ale vzhledem k tomu, že se jedná o lahvičky na růžovou vodu, předpokládáme, že to skutečně mohla být jejich práce, protože oni ze všeho nejvíc obchodovali s Orientem a zaměřovali se na tento sortiment," vysvětlila Helena Braunová.

Navzdory významnému ocenění z roku 1831 se ale potomkům Franze Vogela už tolik jako jejich otci nevedlo a firma v polovině 19. století de facto zanikla.

Dům, kde dnes sídlí Sklářské muzeum, v té době Vogelův syn Florian prodal údajně pod cenou, právě rodině Zahnů.