Patřil k německé generaci, která udržovala kontakty s českou stranou kolem Jaroslava Vrchlického. Básník Franz Herold se narodil 15. února 1854 v německé rodině v dnešní České Lípě. Zemřel v nedožitých devadesáti letech ve válečných časech 12. srpna 1943 ve Vídni. V pondělí uplyne od jeho úmrtí přesně 70 let.
„Byl básníkem, na kterém se dalo po formální stránce něco naučit," říká o českolipském rodákovi historik Ladislav Smejkal. „Bohužel patří mezi typy osobností, o jejichž působení ve městě máme minimum informací a prakticky nám po nich zůstalo jen jejich rodáctví."
Podle Ladislava Smejkala byl Herold typem salónního básníka. „Na jednu stranu měl velice vyspělou veršovou formu. Na druhou stranu se v jeho poezii objevovalo poměrně málo silných osobních zážitků," popsal pro Českolipský deník historik.
Otec v parku?
Sám prý kdysi četl a také překládal jednu z Heroldových básní, ve které se objevily letmé reminiscence na dětství strávené v České Lípě. „Nešlo ale o nic významného," dodal Ladislav Smejkal.
Jméno Franz Herold se v souvislosti s Českou Lípou druhé poloviny 19. století objevuje už pouze jednou a souvisí s městským parkem. Vznikající klidová a rekreační zóna města měla v té době svého zahradníka, neboť tuto funkci zavedl a platil českolipský Okrašlovací spolek, který společně s iniciativou malíře Eduarda Steffena stál u zrodu parku. A prvním zahradníkem vůbec byl právě nositel jména Franz Herold.
„Nikdy jsem po této stopě nepátral, ale s ohledem na poměrně málo frekventované jméno Herold je velmi pravděpodobné, že půjde o básníkova blízkého příbuzného, dost možná i jeho otce. Nestalo se ale, že by touto činností snad zbohatl a stal se vlivným člověkem ve městě, protože nikde později už se toto jméno neobjevuje," objasnil Ladislav Smejkal.
Franze Herolda básníka neživily (jen) jeho literární aktivity, ale po studiích působil jako učitel němčiny, zeměpisu a dějepisu. Objevuje se v Praze, v Budějovicích a později ve Vídni. Po roce 1918 se v jeho básních často zjevuje téma situace Němců v nové republice národa československého.