Téměř ani vločka nebyla v úterý po ránu před českolipskou radnicí. Aby ne, když sem v pondělí v noci najel bagr a prostranství během hodiny a půl dokonale uklidil. Škoda, že se nedostalo na zbytek náměstí a ostatní ulice po celé České Lípě. Lidé se musí nadále brodit rozbředlým sněhem.

„Místní komunikace se v našem městě uklízejí v časovém sledu podle pořadí důležitosti, kterou v obecné rovině vymezuje zákon o pozemních komunikacích,“ připomněl v pondělní tiskové zprávě místostarosta Jiří Kočandrle. „Zajištění zimní údržby místních komunikací je pak nepochybně jeden z nejcitlivějších úkolů měst a obcí, kde je v první řadě nezbytné respektovat i reálné možnosti a dostupné finanční prostředky, kterými disponuje obecní rozpočet.“

Mají prioritu

Stačilo si ovšem počkat, až se pořádně setmí a bylo hned jasné, které lokality mají prioritu. „Krátce před desátou večer přijel bagr s valníkem a do půl dvanácté odváželi sníh, který byl před radnicí. Byl to šílený rachot, ale říkal jsem si, že aspoň bude uklizeno. Jenže jsem zůstal úplně v šoku, když dodělali prostranství před radnicí a odjeli,“ popsal muž, který bydlí na náměstí.

Úklid komunikací pro Českou Lípu obstarává společnost AVE CZ. Její mluvčí Jaroslav Nálevka před časem Deníku sdělil, že údržbu provádí nejen na základě plánu zimní údržby, ale i požadavku radnice. „Pondělní večerní úklid sněhu a jeho odvoz z prostranství před radnicí provedla firma AVE, která bude s úklidem centra města pokračovat i v dalších dnech,“ ujistila všechny mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.

Operativní řešení

Velké množství sněhu v českolipských ulicích se rozhodlo vedení radnice řešit operativně. AVE, jež vyhrálo zakázku ve výběrovém řízení, dostane pomocníka. Další větší úklid zajistí stavební firma GEDOS. Kolik bude stát pomoc společnosti, jejímž majitelem je František Nacházel, bývalý zastupitel města za ODS? „Pomůžou vyřešit akutní situaci na základě objednávky města. Smlouva podepsaná není,“ řekla Kateřina Kotková.

Jisté je však to, že v příštích několika dnech GEDOS zapracuje na odklizení sněhu zejména tam, kde jsou ulice kvůli bariérám podstatně zúžené.
„Konkrétně se jedná o ulici Moskevskou od náměstí TGM po ulici U Synagogy, Mariánskou ve směru od náměstí TGM po Žižkovu, Zámeckou, Jiráskovu, Žižkovu, Jindřicha z Lipé,Vězeňskou a Berkovu,“ upřesnila Kateřina Kotková.

Ta doplnila, že AVE by rovněž měla začít s odklízením sněhu na sídlištích, a to zejména na parkovištích. „Vzhledem k tomu, že jsou ve většině případů obsazené i v průběhu dne, bude se úklid provádět podle aktuálních možností. Ty se budou řídit obsazeností parkovacích míst,“ podotkla Kotková.

Prosí o pomoc

Zimní údržba místních komunikací už městskou kasu přišla během jediného měsíce na více než milión korun. Pokud bude zima pokračovat tímto tempem, odhadovaný účet za zimní údržbu bude rozhodně o několik miliónů vyšší než v předchozích létech, kdy se náklady pohybovaly v průměru kolem 9 miliónů.

A vraťme se zpět k v úvodu zmíněné tiskové zprávě. V ní vedení radnice žádá Českolipany, aby pomohli s odklízením sněhu. „Ačkoliv město dělá vše pro to, aby v rámci možností zůstaly místní komunikace schůdné a sjízdné, uvítáme pomoc každého, kdo se do úklidu zapojí. Za tuto pomoc všem děkujeme,“ sdělil Jiří Kočandrle.

„Uvažujeme i o možnosti, že bychom občanům, kteří nedisponují potřebnými úklidovými prostředky, mohli v případě nouze nějaké poskytnout,“ dodal místostarosta.