Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přednášet bude Libor Dvořák, překladatel, žurnalista a odborník na Rusko

Česká Lípa - Za překlad díla Proklaté dny od Ivana Alexejeviče Bunina získal tvůrčí prémii v rámci Ceny Josefa Jungmanna pro rok 2006.

9.10.2014
SDÍLEJ:

Libor Dvořák spolupracuje s Českou televizí.Foto: ceskatelevize.cz

O šest let později převzal Cenu Rudolfa Medka jako významná kulturní osobnost, která se zabývá česko-ruskými vztahy. Ve čtvrtek 9. října od 19 hodin se Libor Dvořák, významný český překladatel a žurnalista, představí v České Lípě. Na pozvání bývalého českolipského starosty Zdeňka Pokorného vystoupí v Akademii Jana Amose Komenského v pořadu A co ruské impérium?

Dvořák (nar. 1948) už od svých jedenácti let strávil pět roků v tehdejším Sovětském svazu. „Můj otec byl v té době československým velvyslancem v SSSR. Vzpomínám na to velice rád, protože jsem díky tomu načerpal základní zkušenost, co že je to ten ruský svět. I když spoustě věcí jsem porozuměl až mnohem později," uvedl pro Českolipský deník Dvořák.

Absolvent filozofie a ruštiny na Filozofické fakultě UK pracoval až do roku 1989 v časopisu Sovětská literatura. V období 19901991 se stal jeho šéfredaktorem a ředitelem Lidového nakladatelství Praha. Poté postupně pracoval na pozici ve Východoevropské informační agentuře, České televizi i Rádiu Alfa.

Patří mezi nejčastější komentátory situace v Rusku a na Ukrajině. O Rusech říká, že rozpínavost mají nejen v historii, ale snad i v genech. „Putinovo Rusko prostě prokazuje, že je jiným civilizačním okruhem, byť se během perestrojky a krátce po ní snažilo srůst s euroamerickým světem. Spoustě Rusů to ale nebylo po chuti, a tak jsme se dočkali, čeho jsme se dočkali," uvedl.

Na dotaz Deníku nastínil i svou představu o řešení, které by mohlo Rusku pomoci. „Zachrání je jedině to, že přijde politik či celá garnitura politiků, ochotných s tím něco cílevědomě dělat. Německo a Japonsko se přece po válce taky muselo nějak polidštit. Rusové mají tu nevýhodu, že oni tu válku vyhráli a jak sami v jednom přísloví říkají: Vítěze nesuďme.

Na pozvání Zdeňka Pokorného přijede Libor Dvořák do České Lípy už podruhé. „Jinak ale bohužel váš kraj moc neznám," přiznal publicista, jehož bratrem je také překladatel Milan Dvořák, známý díky překladům textů písní Vladimíra Vysockého nebo Bulata Okudžavy.

Autor: Michael Polák

9.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení