Děti se do Pastelky vrátí 12. prosince po téměř rok a půl trvající kompletní rekonstrukci. V úterý si ji přišli předškoláci v předstihu prohlédnout.

Nová škola pro 75 dětí nahradila původní objekt postavený v takzvané akci „Z" v sedmdesátých letech minulého století. Ten byl v tak špatném stavu, že by se jeho oprava nevyplatila. Školku za 21,7 milionu korun, kterou celou financuje Česká Lípa pouze z vlastních peněz, postavila pražská firma Warex, která zvítězila ve veřejné soutěžii.

Podle starostky Hany Moudré se rozhodli mateřinku na Svárově postavit, i když kapacita ostatních školek ve městě je dostatečná. „Žije tu hodně mladých rodin a chtěli jsme jim dát možnost dávat děti do školky v blízkosti bydliště," uvedla starostka.

V rámci úterního slavnostního programu si mohly děti nechat namalovat na obličej hezký obrázek, odnést si mohly také zvířátka vytvarovaná z balonků.  Před odchodem zpět do svých azylů v MŠ Severní a MŠ Špičák dostaly děti malý dárek. Na oplátku všem přítomným krásně zazpívaly vánoční koledy.

Radnice původně plánovala postavit školku pro 100 dětí a s vlastní kuchyní za 25 milionů korun. Posléze ale projektant odhadl náklady včetně demolice staré budovy na 34 milionů. Nová dvoupodlažní budova je bezbariérová a vnitřní prostory jsou lépe uspořádané, včetně přímého vstupu z terasy na zahradu. Rodiče budou moci také lépe parkovat, v přilehlé ulici přibyla parkovací stání.