Nákladná rekonstrukce mateřské školy v ulici U Potoka ve Stráži pod Ralskem pokročila natolik, že se do opravené budovy na sídlišti mohly přestěhovat děti i z druhé školky ve městě. Práce na rozsáhlých opravách mateřinky, které si vyžádají náklady za více než dvacet milionů korun, by měly být hotové do června.

Ještě na začátku března předškoláci docházeli do dvou mateřinek vedle té na sídlišti také do MŠ v Máchově ulici. Během jarních prázdnin došlo k jejich sloučení. Nešlo o velký problém obě školky spadají pod základní školu, jejímž zřizovatelem je město.

Zbývá tělocvična

„Rekonstrukce prostor školky U potoka byla plánovaná dlouho; probíhá od roku 2012," řekla Deníku místostarostka města Jitka Urbánková. Podle ní se dočkaly rekonstrukce nejdříve dvě třídy, nyní se dodělaly další čtyři. „Ještě však není hotova ta část, kde bude tělocvična a technické zázemí jako třeba prádelna, mandl nebo šatny personálu," říká Urbánková s tím, že hotovo by mělo být v červnu. Prádlo se tak zatím stále pere ve školce v Máchově ulici.

V rekonstruovaných prostorách našlo zázemí 150 dětí. „Kapacita se navýšila o asi deset míst, což podle ředitelky školky dostačuje," tvrdí místostarostka s tím, že náklady na rekonstrukci byly zhruba 21 milionů korun. Město také čerpalo dotaci 3,3 milionu korun ze Státního fondu životního prostředí.

Sloučení mateřinek má městu ušetřit náklady na provoz. „Objekt mateřské školy v Máchově ulici bude nabídnut k prodeji," říká Urbánková.

A co na stěhování říkají děti ze školky v Máchově ulici? Podle učitelky Ivany Hojdové se jim v novém prostředí líbí. „Většina dětí se těšila. Některé sice měly ze stěhování obavy, avšak ty rychle ustoupily. Myslím, že se v novém líbí nejen dětem, ale i rodičům," říká Hojdová.