Začátek adventu zvěstovaly už v pátek letící andělé v Novém Boru i rozzářený strom na náměstí v Doksech. V sobotu se přidala Česká Lípa, Zákupy, pohraniční Krompach nebo i malé vsi jako Kvítkov či Pihel. Včera do adventu také nakročili v Kamenickém Šenově nebo Cvikově, první adventní koncerty si mohli vychutnat lidé v Novém Boru i ve Skalici u České Lípy.

Předvánoční dny s neopakovatelnou atmosférou ale nekončí. Už zítra, v úterý 3. prosince, odstartují v ambitu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě oblíbené Vánoční trhy. Stejně jako každý rok čeká návštěvníky spousta řemeslných výrobků, staročeské občerstvení, dílničky pro děti i rodiče a doprovodná hudební vystoupení.

Každé odpoledne je v Biberově síni (v kapli) připraven program – děti z místních škol zpívají koledy a hrají na hudební nástroje. Letos přijede také pěvecký sbor Václavky z Jablonného v Podještědí se sbormistrem Václavem Filipem a harmonikář Honza Karka. V neděli se uskuteční divadelní představení Divadla Krtek z Liberce pod názvem „Cirkus plný pohádek". Více ZDE

Ke všemu už za dveřmi netrpělivostí odfrkují čerti, houpavým krokem se blíží Mikuláš i jeho andělský doprovod. Mikulášskou nadílku s čerty a andělem chystá už na čtvrtek právě také českolipské muzeum, ale ve stejný den se Mikuláš objeví i na Polevsku, ve Cvikově, Novém Boru nebo na zámeckém nádvoří v Zákupech. I když se to nezdá, určitě to všechno stihne objet. Ačkoliv Svojkov si nechal raději až na pátek. A třeba v Prysku bude ještě i v neděli a ve stejný den roztočí čerti své velké sklářské peklo v krčmě v Lindavě.

Další tipy na tento týden:

DOKSY - Vánoční výstava

V neděli 8. prosince od 16 hodin začne v Památníku K. H. Máchy společným zpěvem koled tradiční Vánoční výstava, kterou organizuje opět paní učitelka Irena Procházková společně s kolegyněmi a dětmi ze Základní školy K. H. Máchy. K nim se se svými výrobky přidávají děti z mateřských škol a někteří tvořiví místní občané. Výstava s názvem Vánoce ve městě potrvá do pátku 13. prosince a bude otevřena denně od 14 do 17 hod.

ČESKÁ LÍPA - Čertovský autobus

Už ve středu 4. prosince se budou moci děti i dospělí v České Lípě zdarma povozit čertovským autobusem. Kromě čertů přistoupí i Mikuláš s andělem. Nevšední autobus bude městem jezdit ve středu od čtvrt na deset do poledne. Poslední vyjede v půl šesté odpoledne. Akci, která se loni setkala s velkým ohlasem, připravil dopravce Bus Line ve spolupráci s městem Česká Lípa a Kulturou Česká Lípa. Nástupní místo bude otočka u vlakového nádraží v České Lípě a celá jízda až na konečnou trvá přes půl hodiny. Zájemci budou moci nastoupit na zastávkách Banco I, Špičák Velkoprodejna, Albert Hypermarket, Hotel Kahan, Nákupní středisko Sever, Roháče z Dubé, Restaurace Slovanka, Lipka a Bulharská. Děti s sebou musejí mít doprovod starší patnácti let.

NOVÝ BOR - Sklářské muzeum zve na Vánoce

Tradiční oblíbené „Vánoce v muzeu" se letos konají o víkendu 7. - 8. prosince (9.00 - 17.00). Je připraven zajímavý program inspirovaný příběhem Friedricha Egermanna, slavného novoborského občana, který v 19. století proslavil tuto oblast vynálezem lithyalinů, nebo žluté a červené lazury. Ve vánoční atmosféře si můžete prožít tajuplný příběh píle a vytrvalosti, vyzkoušet si různé výtvarné techniky jako je například rytí do vosku. Muzeum bude otevřeno od 9:00 do 17:00. Vstupné na akci 10 Kč.

ČESKÁ LÍPA - Řemeslné předvánoční trhy v Piance

Vždy v sobotu od 8 do 12 hodin můžete vyrazit na trhy v českolipské Piance. Mezi řemeslníky se potkáte s perníkáři, výrobci sýrů, pekaři, pěstiteli, autorkami ručních prací – háčkované a pletené výrobky. Přijďte spolu s námi užít atmosféru předvánočního jarmarku, obdivovat a podpořit šikovné řemeslníky z našeho kraje, potkat se s přáteli nad sklenkou dobrého svařáku a spolu s harmonikářem zanotovat nejen koledy. Vstupné je zdarma.

SLOUP V ČECHÁCH - Výstava betlémů

V komunitním centru ve Sloupu v Čechách v neděli odstartovala tradiční výstava betlémů. Tento týden bude otevřená v sobotu 7. a v neděli 8. prosince od 14 do 17 hodin.