VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přerušili stavbu kanalizace

Novoborsko - Stomilionový projekt odkanalizování Sloupu, Radvance a Janova zhotovitel přerušil. Chce víc peněz.

8.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Nestabilní podloží v některých úsecích rozsáhlé stavby kanalizace ve Sloupu, Radvanci a Janově vedlo zhotovitele stavby k přerušení prací. Na mnoha místech zůstaly obyvatelům obcí u domů výkopy a rozkopané silnice. Přitom staveniště ve Sloupu a Radvanci měla být předaná již 15. listopadu loňského roku.

Zhruba v té době zhotovitel oznámil dočasné přerušení stavby. Kromě na pohled viditelných obtíží to přineslo i problém administrativní. „Nevyčerpali jsme všechny pro ten rok přidělené dotační prostředky od Ministerstva zemědělství," říká za zadavatele předsedkyně svazku obcí Kanalizace Sloup a zároveň místostarostka Sloupu Jana Pejčinovičová s tím, že doufají v bezproblémový převod peněz na další rok. „Máme rovněž požádáno o prodloužení termínu realizace," dodává.

„Práce musely být zastaveny, protože dle skutečných podmínek v místě stavby se ukázalo, že projektová dokumentace na velké části kanalizace nezohlednila skutečné hydrogeologické podmínky v místě, a to zejména v obcích Sloup a Radvanec," uvádí ředitel roztockého závodu stavební společnosti POHL cz, a. s. Aleš Kézr s tím, že k navýšení nákladů dochází z toho důvodu, že část díla je nutné provést odlišnou technologií, než byla popsaná v projektové dokumentaci a ve výkazu výměr. Například kvůli tomu, že část bude nutné provést odlišnou technologií, která mimo jiné vyžaduje větší spotřebu materiálu a podstatně delší dobu provádění.

„Celkové navýšení nákladů v tuto dobu není možné určit vzhledem k tomu, že dosud není jasný skutečný rozsah změny projekčního řešení," říká Kézr a dále uvádí, že v současnosti je hotová zhruba polovina stok.

Společnost POHL zvítězila s nejnižší cenou ve výběrovém řízení na zhotovitele stavby. Součástí dokumentace v zadávacím řízení byl projekt, který si nechal zpracovat investor, tedy svazek obcí Kanalizace Sloup. Svazek obcí s tím, že by byl projekt špatný, nesouhlasí.

„My jako svazek obcí nesouhlasíme s tvrzením, že je chybná projektová dokumentace. Podle našeho názoru se na většině dosud nedokončených míst dalo pokračovat v souladu s předloženým projektem," říká předsedkyně svazku obcí Kanalizace Sloup a zároveň místostarostka Sloupu Jana Pejčinovičová. Ta zároveň podotýká, že si svazek v současnosti nechává zpracovat nezávislý odborný posudek, na jehož základě přistoupí k dalším krokům.

Odborný posudek si nechal vypracovat i zhotovitel stavby. „Skutečný rozsah problému jsme zjistili až při provádění stavby, potvrdil nám jej i podrobný hydrogeologický průzkum, který jsme poté na vlastní náklady nechali provést. Vyvarovat se takové chyby v projektu je dle mého názoru možné pouze tak, že se takto podrobný hydrogeologický průzkum provede již před zpracováním projektu," říká Aleš Kézr.

Obě strany si tedy stojí za svým, v tuto chvíli věc proto posuzují právní zástupci.

Autor: Jiří Jelínek

8.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení