První ročník akce Prevence nebolí proběhne od 14 do 17 hodin ve Ville Hrdlička v Děčínské ulici v České Lípě.

„Účelem akce je shromáždit v jeden den a na jednom místě odborníky z řad lékařů a dalších zdravotních profesí, jejichž obor úzce souvisí s nádorovými onemocněními a civilizačními nemocemi, aby byli k dispozici pro diskrétní, nezávaznou konzultaci, radu či rychlá vyšetření nejširší veřejnosti," říká Eva Barkmanová z Českolipské Vesny, klubu onkologických pacientů a přátel.

Zájemci si budou moci nechat změřit tlak nebo otestovat krev na cukr a cholesterol. Pracovníci protikuřácké poradny budou připraveni změřit zájemcům z řad kuřáků i nekuřáků množství oxidu uhelnatého, doporučit přípravky na odvykání kouření nebo upozornit na chyby při odvykání. Zájemci se budou moci na místě do poradny také objednat.

„Tradičně nejžádanějším na našich akcích bývá vyšetření znamének a bradavic dermatoložkou. Toto vyšetření je na konci letních dovolených s častým opalováním aktuálnější než kdykoli jindy a to i u mladší generace od patnácti let. A pozor, na každé z našich předešlých akcích paní doktorka identifikovala u některých osob kožní útvary ve velmi vážném stavu," upozorňuje Eva Barkmanová s tím, že kromě kožních útvarů se každý může přijít poradit také s problémy vlasů nebo nehtů.

Ženy, hlavně ty starší čtyřiceti let, by měly využít poradnu s gynekoložkou. Nejen muži, ale i ženy si budou moci pohovořit s urologem o svých problémech s močovými cestami, občasnými bolestmi ledvin nebo, v případě pánů, o problémech svých pohlavních orgánů. „Pro radu gastroenterologa by měli přijít také lidé s problémy zažívacího traktu. Příkladem takovýchto onemocnění mohou být bolesti břicha, nevolnosti, pálení žáhy, pocity špatného trávení, problémy s vyprazdňováním a další," dodává Barkmanová.

V průběhu úterní akce budou ve Ville Hrdlička k vidění tematické dokumenty a k dispozici také informační materiály Ligy proti rakovině Praha a Masarykova onkologického ústavu v Brně s informacemi o nemocech, diagnostice a léčbě různých nádorových onemocnění.

Osvětová činnost je jednou z mnoha činností, které se Českolipská Vesna věnuje. Klub onkologických pacientů a jejich přátel, který v příštím roce oslaví 20 let svého fungování, vznikl proto, aby nabízel svým členům možnost zapojit se do společných aktivit a poskytl jim i jejich rodinám podporu a zdroj informací v těžkých životních situacích.

„Znepokojuje nás četnost výskytu nádorových onemocnění, které se po dobu několika posledních let nezlepšuje. Stále na onkologická oddělení přichází nemálo pacientů, kterým jsou diagnostikována nádorová onemocnění i v pozdních stádiích, kdy je léčba v lepších případech komplikovaná, méně úspěšná a drahá," uzavírá Barkmanová.