Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLEDOVALI JSME VÝSLEDKY: Historicky první volba prezidenta

Českolipsko /FOTOGALERIE/ - U voličů z Českolipska v 1. kole zvítězil Miloš Zeman. K urnám šla během pátku a soboty více než polovina obyvatel okresu. Volební účast byla 53,16.

12.1.2013 6
SDÍLEJ:

ČESKÁ LÍPA. Rozhodujete, kdo přijde po Václavu Klausovi. Lidé zaplnili v pátek volební místnosti po celém Českolipsku. Historicky první přímá volba hlavy státu vytáhla i ty, které jinak volby nechávají naprosto chladnými.Foto: Deník/Vít Černý

20.21 Ani jeden z kandidátů nezískal v některé ze sedmapadesáti obcí na Českolipsku nadpoloviční počet hlasů. Miloš Zeman zvítězil ve 30 obcích, Karel Schwarzenberg zabodoval ve dvanácti,  Jan Fisher v osmi a o jednu méně si připsal Jiří Dienstbier.  Navzdory republikovému výsledku se většinou jednalo o souboj Zeman versus Fischer, a to hned v osmadvaceti obcích. Ve zbývajících střídavě míchali kartami Karel Swarzenberg a Jiří Dienstbier.

18.48 Mezi městy dorazilo nejvíce lidí k volbám v Novém Boru, kde byla 58,43% účast.

18.05 Prezidentské volby absolutně nevzrušily Ralsko. Do volebních místností dorazilo pouhých 39,11% oprávněných voličů, kteří odevzdali 577 hlasů. Nízkou volební účast měli také v Chlumu, kam z 199 voličů ze seznamu přišlo jen 88.

17.45 Kozly převálcovaly celé Českolipsko ve volební účasti. Odvolit tady přišlo 76,11% lidí. Ti podpořili svého nejslavnějšího chalupáře – kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera. Z celkových šestaosmdesáti hlasů jich dostal 56. „Pamatujeme si ho, když tu jako malý běhal nahatý," řekla jedna z členek volební komise. Další se přidala s tím, že o jejím hlasu ve prospěch Jiřího Dienstbiera rozhodlo, že to má srovnané v hlavě. Hlasy dostal i od příbuzných, kteří na Kozlech žijí. „Jirka je náš, podpořili jsme ho celá rodina," řekla teta Dienstbierová, když v sobotu s manželem odvolili.

17.19

Jak volilo Českolipsko:

Miloš Zeman -  23,52% – 10 364 hlasů

Jan Fischer  - 19,56% - 8 620 hlasů

Karel Schwarzenberg  - 17,70% - 7 803 hlasů

Jiří Dientsbier  - 17,31% - 7 630 hlasů

Vladimír Franz – 8,20% - 3 614 hlasů

Jana Bobošíková – 3,63% - 1 603 hlasů

Zuzana Roithová – 3, 42% - 1 511 hlasů

Taťána Fischerová – 3,32% - 1 465 hlasů

Přemysl Sobotka – 3,29% - 1 451 hlasů

16.50 Miloš Zeman byl nejčastější volbou u lidí v České Lípě, Cvikovsku, Dokesku a Mimoňsku.  Vítězství mu těsně uniklo na Novoborsku, kde ho předběhl Karel Schwarzenberg.

16.40 Na Českolipsku je sečteno: Miloš Zeman (23,52%), Jan Fischer (19,56%), Karel Schwarzenberg (17,70%) a Jiří Dienstbier (17,31%). Tito čtyři kandidáti na novou hlavu státu zabodovali nejvíce u voličů z Českolipska. První přímé volby přitáhly k volebním urnám 53,16% voličů z celého regionu,  odevzdali 44 061 platných hlasů.

16.36 Už je jasné, že první kolo nerozhodne. Nikdo z kandidátů už nemá šanci získat nadpoloviční většinu. Rozhodne se v druhém kole, které se koná za dva týdny.

16.30 1. Miloš Zeman (23,54%), 2. Jan Fischer (19,55%), 3. Karel ´Schwarzenberg (17,7%) a 4. Jiří Dienstbier (17,27%). Tito čtyři kandidáti na novou hlavu státu zabodovali nejvíce u voličů z Českolipska. Na Českolipsku zbývá dopočítat necelé procento hlasů. První přímé volby přitáhly k volebním urnám 53,26% voličů z celého regionu,  odevzdali  43 505 platných hlasů.

16.11 Přemysl Sobotka: Kandidát z Liberce Přemysl Sobotka před několika okamžiky reagoval na výsledky voleb: "Výsledek je jasný. Je pro mně velkým zklamáním. Ukazuje se, že jen dvacet procent z voličů bylo pravicových a ti dorložili hlasy mezi mnou a Karlem Schwarzenbergem. Mediální obraz přelil mé hlasy k němu. V dalším kole jej budu podporovat," uvedl Sobotka. "I když je to jedna a veliká prohra, v politice ale zůstávám," řekl Přemysl Sobotka.

16.01 Liberecký kraj: V kraji je sečteno už 97,79 procent okrsků. Jasně vede Karel Schwarzenberg (23,86%), druhý je Miloš Zeman (20,68%) a třetí Jan Fischer (17,48%). Nejměnší počet hlasů dali lidé v kraji Janě Bobošíkové (2,92%). Minimální podporu má i zdejší kandidát Přemysl Sobotka (3,91%).

První den voleb: obrovský zájem

Takový frmol volební komise dlouho nepamatují. Historicky první přímá volba prezidenta přivedla v pátek k volebním urnám na Českolipsku nezvykle hodně lidí.Už před druhou hodinou odpoledne, kdy volby odstartovaly, stály před základní školou na Špičáku v České Lípě netrpělivě na dvě desítky voličů, v ruce připravené lístky a občanky. „Chodím pravidelně volit, ale tyhle volby jsou výjimečné. Jsou poprvé," řekla jedna z přítomných žen.

Chodbami školy se mezi jednotlivými patry vinul takřka nepřetržitý proud voličů. „Volební místnosti by měli rozdělovat podle věku. To je hrůza, takových schodů," naoko si stěžovala seniorka.

Jak volili obyvatelé Českolipska? Od 16.00 budeme sledovat výsledky voleb on-line.

Dvě hodiny od zahájení voleb svůj hlas odevzdalo v dalším velkém českolipském okrsku na ZŠ Antonína Sovy už 21,6 procent voličů.

Samé fronty

Obdobně to vypadalo v Novém Boru. Jednotlivci, ale také celé rodiny zaplnili přízemí zdejší základní školy na náměstí Míru. Volební atmosféru tu dokreslovaly dětské obrazy prezidentů rozvěšené po chodbě.

ČESKÁ LÍPA. Rozhodujete, kdo přijde po Václavu Klausovi. Lidé zaplnili v pátek volební místnosti po celém Českolipsku. Historicky první přímá volba hlavy státu vytáhla i ty, které jinak volby nechávají naprosto chladnými.Příležitost ovlivnit, kdo bude hlavou státu příštích pět let, využila Petra Havlasová. „Přímá volba už měla být dávno. Lidé mají jiný názor než politici a jejich zájmy," vysvětlila mladá žena, proč šla volit. Ta podle svých slov dlouho váhala mezi několika uchazeči o Hrad.

„Neměla jsem hned jasno. Nad kandidáty jsme diskutovali doma i v práci. Chtěla jsem, aby to měl v hlavě srovnané a myslel na lidi, tak aby jeho mandát měl dlouhodobý pozitivní vliv," řekla Petra Havlasová.

Dveře se prakticky netrhly rovněž na obecním úřadě v Oknech. Podle předsedkyně volební komise už před druhou hodinou čekali lidé ve frontě na to, aby mohli odvolit. Během hodiny a půl tu odevzdalo hlas svému favoritovi pět desítek lidí z celkových 240 voličů. „My ale máme vždycky dobrou účast. I když teď to vypadá, že lidé mají větší zájem než při krajských volbách na podzim," řekla předsedkyně komise.

Řady pravidelných voličů tu rozšířili také ti, které jinak nechají jakékoliv volby chladnými.

Na voliče čekaly časně odpoledne v Lukách, kde mají snad nejmenší volební místnost na Českolipsku. „Jsou ještě v práci. Hlavní nápor čekáme večer a v sobotu, takhle je to vždycky," uvedla jedna z členek volební komise.

Ne všichni ale zamíří k volebním urnám. „Ani jeden z kandidátů na prezidenta mě nepřesvědčil. Nechci si vybírat lepší zlo," řekl František Novák z České Lípy.

O voličské průkazy byl zájem

Velký zájem o voličské průkazy pro historicky první přímé volby prezidenta České republiky zaznamenal Městský úřad v České Lípě. „Do středy jsme vydali 158 průkazů pro první kolo voleb. Ve srovnání s krajskými volbami byl tentokrát zájem značný, na podzim si voličský průkaz vyzvedlo jen dvacet lidí," říká mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová s tím, že úředníci již přijímají žádosti o vydání průkazu pro případné druhé kolo, které by se konalo 25. a 26. ledna.

Voličský průkaz je nutné vyřídit v místě svého trvalého bydliště. S ním pak držitel může volit v kterémkoliv volebním okrsku na území ČR, ale také v zahraničí na českém zastupitelském ú­řadě.

Necelá šedesátka obyvatel se zaregistrovala k volbám v českolipské nemocnici a jednadvacet lidí si především ze zdravotních důvodů požádalo o dovezení přenosné volební urny. „O přenosnou urnu mohou zájemci zažádat po celou dobu konání voleb," dodala mluvčí.

Autor: Radmila Pokorná

12.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení