VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přežije novoborský starosta prosinec?

Nový Bor - Dopis plný důvodů k odvolání starosty obdrželi zastupitelé N. Boru. Starosta o dopise říká, že jsou v něm jen lži

15.12.2008 40
SDÍLEJ:

Novoborský zastupitel Jindřich Mareš byl v minulém volebním období starostou sklářského města.Foto: Deník/Petr Jeník

Dopis, který nenechal nit suchou na novoborském starostovi Jindřichu Marešovi, rozeslal všem svým kolegům zastupitel města František Novosad.

Píše v něm řadu důvodů, proč by podle něj právě Jindřich Mareš neměl být starostou Nového Boru. Jedním z méně závažných důvodů je podle něj to, že starosta místo aby řešil problémy na radnici, tak je medializuje a očerňuje tím město i městský úřad.

„Jeho mediální výhrady od doby zvolení Stanislavy Silné starostkou města vůči panu tajemníkovi a posléze i vůči ní samotné, vedly až k jejímu odvolání. Po jeho zvolení do funkce starosty se mnoho v řízení města nezměnilo. Navenek to vypadá, že Jindřich Mareš se opravdu stará. Jeho mediální aktivita nezná mezí. Já osobně mám však názor trochu jiný,“ uvádí František Novosad v dopise.

Podle něj starosta například neplní řádně usnesení Rady města, což dokládá i příkladem, kdy Rada města, potažmo starosta nesplnil úkol přijmout nový jednací řád.

Stejně tak podle něj neplní úkol informovat zastupitele města o průběhu jednání ohledně průmyslové zóny v Novém Boru.

Nikdo ani neinformoval zastupitele o tom, že Rada města svým usnesením vyslovila nedůvěru tajemníkovi města Antonínu Metálovi, přičemž součástí usnesení byla i pasáž, která povinnost informovat zastupitele obsahovala. „Nevím, kdo odpovídá za toto usnesení, ale pokud není uvedena žádná osoba, tak by to měl být starosta. Taktéž by zastupitelstvo mělo znát i důvod nedůvěry v personální práci tajemníka. Mě tajemník uvedl, že důvody mu zatím sděleny nebyly,“ píše dále František Novosad.

K obeznámení zastupitelů o neplnění úkolů přidává v dopise například i to, jak si mu lidé stěžují, že starosta v pracovní době sedává v restauracích v nedalekém okolí novoborské radnice s místními podnikateli.

„Ze strany občanů slyším často otázku, kdy pan starosta pracuje,“ stěžuje si dále zastupitelům a dostává se k popisování závažnějších problémů.

Dvě trestní oznámení

Ve výčtu zmiňuje František Novosad především dvě trestní oznámení, která na starostu podal osobně on sám. V prvním z nich z konce července letošního roku podezírá starostu z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Tehdejší místostarosta Jindřich Mareš totiž podle něj v letech 2006 a 2007 nezákonně uzavřel dodatky ke smlouvám o poskytování telekomunikačních služeb, přičemž smlouva byla pro město nevýhodná. Kromě toho také podle Františka Novosada čerpal pro sebe a své blízké benefity z těchto smluv plynoucí, čímž se měl nezákonně obohatit dle jeho odhadu o přibližně 60 tisíc korun.

V druhém popisovaném trestním oznámení podezírá starostu hned ze tří trestných činů. Podvodu se měl současný starosta údajně dopustit tím, že dopisoval, respektive falšoval zápisy v knize jízd služebního vozidla v letech 2005 a 2006, kdy vykonával funkci místostarosty. Tím se snažil zakrýt používání služebního vozu k soukromým účelům. To by podle Novosada mohlo být kvalifikováno jako neoprávněné užívání cizí věci. Oba tyto skutky pak podle něj prý mohou souviset i se zneužitím pravomoci veřejného činitele.

Jako důkazy toho všeho předložil František Novosad jak státnímu zastupitelství, tak svým kolegům v novoborském zastupitelstvu kopie knih jízd a k tomu účtenky na nákup pohonných hmot, které podle jeho zjištění v mnoha případech vůbec nekorespondují se zapsaným cílem jízdy. Údajnou škodu způsobenou tehdejším místostarostou Jindřichem Marešem a starostou Radkem Nastičem v tomto případě vyčíslil na více než 320 tisíc korun.
Na konci dopisu pak sám sobě i ostatním obeslaným zastupitelům pokládá otázku: „Je vůbec člověk, proti kterému jsou vedena dvě trestní řízení týkající se nakládání se svěřeným majetkem města, a tentýž člověk, který neustále v novinách očerňuje naše město a v pracovní době vysedává v restauracích, hoden zastávat tak důležité místo, jako je funkce starosty města?“

Zeptali jsem se proto Františka Novosada, co měl touto řečnickou otázkou na mysli. „Myslím si a doufám, že současný starosta už po prosincovém zasedání starostou nebude. Žádná jednání s kolegy v zastupitelstvu jsem nezahájil, avšak můj dopis hovoří jasně,“ sdělil Deníku František Novosad. Sám podle svých slov navrhovat odvolání starosty nebude a počká, zda to udělá některý z jeho kolegů. Jak by hlasoval on, je zřejmé. Koho by rád viděl ve funkci starosty ale neprozradil. „Nemám favorita. Myslím si, že na nějaký čas bychom se klidně obešli bez starosty a jeho povinnosti by mohl zatím vykonávat místostarosta, proti jehož práci nic nenamítám,“ dodal na závěr František Novosad.

Starosta se brání

Ačkoli nedávno jmenovaný starosta a někdejší místostarosta Nového Boru Jindřich Mareš tento dopis oficiálně nedostal, měl možnost si jej od kolegů přečíst a stejně jako ostrá jsou vyjádření proti němu, vyjádřil se ostře i on.

„Už dlouho jsem neviděl tolik účelových lží a nepravd na jednom místě,“ uvedl starosta a začal s vysvětlováním bod po bodu.

„Šablona jednacího řádu je vypracovaná a každý zastupitel ji dostal. Mají ji tedy všichni. Stejně tak všichni mají usnesení přijaté Radou města. Ty se rozesílají automaticky a kdyby je náhodou někdo neměl, může do nich kdykoli nahlédnout. Není tedy pravdou, že zastupitelé nevědí o nedůvěře vyslovené tajemníkovi úřadu,“ vysvětluje starosta a dostává se k průmyslové zóně.

„Ve hře jsou čtyři velmi vážní zájemci a jednání jsou na dobré cestě. Dělat nějaké závěry a sdělovat je by bylo ale předčasné a nemoudré. Obávám se totiž, že by se okamžitě našli spekulanti s pozemky či jiné překážky, které by rozvoji průmyslu zabránili. To se ostatně už stalo, když o průmyslové zóně jednali tajemník města a bývalá starostka. Sdělovali nekonkrétní a nepodložené informace a tím způsobili jen to, že majitelé pozemků si okamžitě začali diktovat neakceptovatelné podmínky,“ uvádí dále starosta.

K trestním oznámením podaným za údajné zneužívání služebního vozu a nezákonného uzavírání smluv na telekomunikační služby pak uvedl jen to, že jeho svědomí je čisté. Navíc i v těchto bodech podle něj František Novosad nepíše pravdu.

„Na závěr dopisu píše, že jsem trestně stíhaný. To není pravda. To, že někdo podá trestní oznámení ještě neznamená, že je ten druhý trestně stíhaný. Znamená to pouze, že se těmito podněty orgány činné v trestním řízení zabývají, což je ostatně jejich povinnost. Případné trestní stíhání by byl další krok, který by přišel ve chvíli, kdy by státní zástupce skutečně shledal, že jsem spáchal trestný čin. To se ale nestalo,“ uvádí dále Jindřich Mareš.
Vyčítání komunikace s tiskem a chození na obědy do místních restaurací považuje podle svého vyjádření za nesmyslné a účelové lynčování a nechce se k tomu ani vyjadřovat.

Autor: Petr Jeník

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 21 500 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Výrobní kontrola. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Vaším úkolem bude:, - kontrola kvality skleněných asferických čoček pro automobilový průmysl , - práce s pc, - manipulace se skleněným produktem, Požadujeme: , - manuální zručnost, jemnou motoriku prstů, rychlost, - spolehlivost, samostatnost, - pozornost, trpělivost, - ochotu pracovat ve 3 směnném provozu, - kladný přístup k práci a učit se nové věci, Nabízíme:, -smlouvu na dobu určitou s možností přechodu na dobu neurčitou, -perspektivní zaměstnání v zázemí prosperující nadnárodní společnosti, -možnost dalšího rozvoje, -řadu zaměstnaneckých výhod (26 dní dovolené, stravenky, dopravné, příspěvek na školku a dětské hromadné rekreace, příspěvek na dioptrické brýle, poukázka na prací prostředky aj.), První kontakt e-mailem: buresova@docteroptics.cz, Pozice je vhodná i pro cizince a absolventy!. Pracoviště: Docter optics s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dana Burešová, buresova@docteroptics.cz.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 17 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních recepční. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme volné pracovní místo recepční v Parkhotelu Morris****.Požadujeme: Znalost Aj/ Nj podmínkou, pečlivost , upravenost a znalost práce na PC . Své CV zasílejte na uvedený mailový kontakt.. Pracoviště: Parkhotel morris, nový bor, Žižkova, č.p. 269, 473 01 Nový Bor. Informace: Petra Matysová, kariera@hotelmorris.cz.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla STROJNÍK-SEŘIZOVAČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Švermova 419, 471 25 Jablonné v Podještědí, K základní mzdě poskytujeme prémie a dále příplatky za práci odpoledne a v noci, za práci o víkendu a ve svátcích, za práci přesčas. Poskytujeme i zaměstnanecké benefity., Hlásit se e-mailem nebo osobně ve čtvrtek v době 8.00-10.00 hod.. Pracoviště: Preciosa, a.s.-003, Švermova, č.p. 419, 471 25 Jablonné v Podještědí. Informace: Veronika Sudíková, .

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 8 000 Kč

Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Pracovník technického zázemí cateringu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , -Spolehlivost, -Odpovědnost při manipulaci s firemním majetkem, -Systematičnost, -Respekt k daným pravidlům, -Smysl pro úklid a čistotu, -Fyzickou zdatnost , -Řidičský průkaz typu B , -Řidičský průkaz na přívěs výhodou, -Práce s grilem - hlavně topení dřevem, zájem o grilování výhodou, -Práce o víkendech, Pracovní náplň:, -Náklad, přeprava a odvoz zařízení pro poskytování cateringu- kuchyňské zařízení, stoly, gril, -Manipulace s grilem - zajištění pro převoz, po převozu, -Úklid na akcích i po akcích, -Příprava technického zázemí cateringu podle provozních požadavků- zajištění stolů, gastronomického zařízení, přívodu el. energie a vody, složení a rozložení stanů, zaparkování grilu, -Sekání dříví a topení v grilu, -Péče o zeleň a veřejné prostranství , Pozice je vhodná i pro OZP a cizince., Nabízíme: poloviční úvazek s možnost pracovat na zajímavých místech a akcích, práci na čerstvém vzduchu, možnost seberealizace, osobního růstu a rozvoje, flexibilní pracovní dobu a individuální přístup ke každému zaměstnanci., První kontakt emailem či telefonicky!. Pracoviště: Ft & catering s.r.o., 471 29 Brniště. Informace: Tereza Kubíčková, +420 731 467 434.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na 240 závodníků přihlásilo své autovraky do devátého ročníku demoličního závodu autovraků s názvem Destruction derby, který má už svou tradici na Autodromu v Sosnové.
29

FOTO: Závody vraků pobavily autodrom

Českolipský deník.

KRÁTCE: Do Lípy dorazila výstava proměn. Cvikov otevřel letní kino

Poslední utkání sezony hráči Arsenalu nezvládli

Ostrá /FOTOGALERIE/ - Nováček divizní skupiny B z České Lípy prohrál na půdě Ostré 1:2, přestože od 1. minuty vedl 1:0.

ROZHOVOR: Jaroslav Bernardt ukazuje klukům, jak plést pomlázky

Liberecký kraj – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Vyhrožoval, že se podřeže. Zastavil ho až policejní taser

Česká Lípa – Jeden se zabarikádoval v domě, druhý se s žiletkou u krku potácel před ubytovnou. Policie musela o víkendu zasahovat hned u dvou případů, kdy chtěli lidé spáchat sebevraždu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT