VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přežije novoborský starosta prosinec?

Nový Bor - Dopis plný důvodů k odvolání starosty obdrželi zastupitelé N. Boru. Starosta o dopise říká, že jsou v něm jen lži

15.12.2008 40
SDÍLEJ:

Novoborský zastupitel Jindřich Mareš byl v minulém volebním období starostou sklářského města.Foto: Deník/Petr Jeník

Dopis, který nenechal nit suchou na novoborském starostovi Jindřichu Marešovi, rozeslal všem svým kolegům zastupitel města František Novosad.

Píše v něm řadu důvodů, proč by podle něj právě Jindřich Mareš neměl být starostou Nového Boru. Jedním z méně závažných důvodů je podle něj to, že starosta místo aby řešil problémy na radnici, tak je medializuje a očerňuje tím město i městský úřad.

„Jeho mediální výhrady od doby zvolení Stanislavy Silné starostkou města vůči panu tajemníkovi a posléze i vůči ní samotné, vedly až k jejímu odvolání. Po jeho zvolení do funkce starosty se mnoho v řízení města nezměnilo. Navenek to vypadá, že Jindřich Mareš se opravdu stará. Jeho mediální aktivita nezná mezí. Já osobně mám však názor trochu jiný,“ uvádí František Novosad v dopise.

Podle něj starosta například neplní řádně usnesení Rady města, což dokládá i příkladem, kdy Rada města, potažmo starosta nesplnil úkol přijmout nový jednací řád.

Stejně tak podle něj neplní úkol informovat zastupitele města o průběhu jednání ohledně průmyslové zóny v Novém Boru.

Nikdo ani neinformoval zastupitele o tom, že Rada města svým usnesením vyslovila nedůvěru tajemníkovi města Antonínu Metálovi, přičemž součástí usnesení byla i pasáž, která povinnost informovat zastupitele obsahovala. „Nevím, kdo odpovídá za toto usnesení, ale pokud není uvedena žádná osoba, tak by to měl být starosta. Taktéž by zastupitelstvo mělo znát i důvod nedůvěry v personální práci tajemníka. Mě tajemník uvedl, že důvody mu zatím sděleny nebyly,“ píše dále František Novosad.

K obeznámení zastupitelů o neplnění úkolů přidává v dopise například i to, jak si mu lidé stěžují, že starosta v pracovní době sedává v restauracích v nedalekém okolí novoborské radnice s místními podnikateli.

„Ze strany občanů slyším často otázku, kdy pan starosta pracuje,“ stěžuje si dále zastupitelům a dostává se k popisování závažnějších problémů.

Dvě trestní oznámení

Ve výčtu zmiňuje František Novosad především dvě trestní oznámení, která na starostu podal osobně on sám. V prvním z nich z konce července letošního roku podezírá starostu z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Tehdejší místostarosta Jindřich Mareš totiž podle něj v letech 2006 a 2007 nezákonně uzavřel dodatky ke smlouvám o poskytování telekomunikačních služeb, přičemž smlouva byla pro město nevýhodná. Kromě toho také podle Františka Novosada čerpal pro sebe a své blízké benefity z těchto smluv plynoucí, čímž se měl nezákonně obohatit dle jeho odhadu o přibližně 60 tisíc korun.

V druhém popisovaném trestním oznámení podezírá starostu hned ze tří trestných činů. Podvodu se měl současný starosta údajně dopustit tím, že dopisoval, respektive falšoval zápisy v knize jízd služebního vozidla v letech 2005 a 2006, kdy vykonával funkci místostarosty. Tím se snažil zakrýt používání služebního vozu k soukromým účelům. To by podle Novosada mohlo být kvalifikováno jako neoprávněné užívání cizí věci. Oba tyto skutky pak podle něj prý mohou souviset i se zneužitím pravomoci veřejného činitele.

Jako důkazy toho všeho předložil František Novosad jak státnímu zastupitelství, tak svým kolegům v novoborském zastupitelstvu kopie knih jízd a k tomu účtenky na nákup pohonných hmot, které podle jeho zjištění v mnoha případech vůbec nekorespondují se zapsaným cílem jízdy. Údajnou škodu způsobenou tehdejším místostarostou Jindřichem Marešem a starostou Radkem Nastičem v tomto případě vyčíslil na více než 320 tisíc korun.
Na konci dopisu pak sám sobě i ostatním obeslaným zastupitelům pokládá otázku: „Je vůbec člověk, proti kterému jsou vedena dvě trestní řízení týkající se nakládání se svěřeným majetkem města, a tentýž člověk, který neustále v novinách očerňuje naše město a v pracovní době vysedává v restauracích, hoden zastávat tak důležité místo, jako je funkce starosty města?“

Zeptali jsem se proto Františka Novosada, co měl touto řečnickou otázkou na mysli. „Myslím si a doufám, že současný starosta už po prosincovém zasedání starostou nebude. Žádná jednání s kolegy v zastupitelstvu jsem nezahájil, avšak můj dopis hovoří jasně,“ sdělil Deníku František Novosad. Sám podle svých slov navrhovat odvolání starosty nebude a počká, zda to udělá některý z jeho kolegů. Jak by hlasoval on, je zřejmé. Koho by rád viděl ve funkci starosty ale neprozradil. „Nemám favorita. Myslím si, že na nějaký čas bychom se klidně obešli bez starosty a jeho povinnosti by mohl zatím vykonávat místostarosta, proti jehož práci nic nenamítám,“ dodal na závěr František Novosad.

Starosta se brání

Ačkoli nedávno jmenovaný starosta a někdejší místostarosta Nového Boru Jindřich Mareš tento dopis oficiálně nedostal, měl možnost si jej od kolegů přečíst a stejně jako ostrá jsou vyjádření proti němu, vyjádřil se ostře i on.

„Už dlouho jsem neviděl tolik účelových lží a nepravd na jednom místě,“ uvedl starosta a začal s vysvětlováním bod po bodu.

„Šablona jednacího řádu je vypracovaná a každý zastupitel ji dostal. Mají ji tedy všichni. Stejně tak všichni mají usnesení přijaté Radou města. Ty se rozesílají automaticky a kdyby je náhodou někdo neměl, může do nich kdykoli nahlédnout. Není tedy pravdou, že zastupitelé nevědí o nedůvěře vyslovené tajemníkovi úřadu,“ vysvětluje starosta a dostává se k průmyslové zóně.

„Ve hře jsou čtyři velmi vážní zájemci a jednání jsou na dobré cestě. Dělat nějaké závěry a sdělovat je by bylo ale předčasné a nemoudré. Obávám se totiž, že by se okamžitě našli spekulanti s pozemky či jiné překážky, které by rozvoji průmyslu zabránili. To se ostatně už stalo, když o průmyslové zóně jednali tajemník města a bývalá starostka. Sdělovali nekonkrétní a nepodložené informace a tím způsobili jen to, že majitelé pozemků si okamžitě začali diktovat neakceptovatelné podmínky,“ uvádí dále starosta.

K trestním oznámením podaným za údajné zneužívání služebního vozu a nezákonného uzavírání smluv na telekomunikační služby pak uvedl jen to, že jeho svědomí je čisté. Navíc i v těchto bodech podle něj František Novosad nepíše pravdu.

„Na závěr dopisu píše, že jsem trestně stíhaný. To není pravda. To, že někdo podá trestní oznámení ještě neznamená, že je ten druhý trestně stíhaný. Znamená to pouze, že se těmito podněty orgány činné v trestním řízení zabývají, což je ostatně jejich povinnost. Případné trestní stíhání by byl další krok, který by přišel ve chvíli, kdy by státní zástupce skutečně shledal, že jsem spáchal trestný čin. To se ale nestalo,“ uvádí dále Jindřich Mareš.
Vyčítání komunikace s tiskem a chození na obědy do místních restaurací považuje podle svého vyjádření za nesmyslné a účelové lynčování a nechce se k tomu ani vyjadřovat.

Autor: Petr Jeník

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Sklenář, malíř skla 13 500 Kč

Malíři skla a keramiky Podklady, malíř/ka skla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: B. Egermanna 11, Nový Bor., Praxe v malování skla., První kontakt na tel: +420777204991, +420777220666 nebo e-mailu: balvinglass@seznam.cz, kontaktní osoba: Balvín Jindřich., Vhodné i pro cizince!. Pracoviště: Balvínglass, s.r.o. - 003, B. Egermanna, č.p. 11, 473 01 Nový Bor. Informace: Jindřich Balvín, +420 777 204 991,777 220 666.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 26 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme vysokoškolské vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, Vhodné i pro absolventy, OZP a cizince!, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Simmerová, +420 487 954 035.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 23 720 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR Příslušník Vězeňské služby ČR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23720 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: střední vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, bezúhonnost, zdravotní, osobnostní a fyzickou způsobilost k výkonu služby, svéprávnost, občanství ČR. , Nabízíme: Nástupní služební příjem 23 720 Kč, náborový příspěvek až 100 000 Kč, 30 dnů dovolené v kalendářním roce, ubytování na ubytovně v místě pracoviště, možnost získání městského nájemního bytu v Mimoni a okolí, příspěvek na stravování, využití posilovny, sauny, využití zotavoven VS ČR k rekreaci, odměny při životním a pracovním výročí, lékařská péče, příspěvek 8 000 Kč na kulturní a sportovní vyžití, možnost čerpání bezúročných půjček z FKSP., První kontakt osobně na adrese Věznice Stráž pod Ralskem, Máchova 260, Stráž p. R., v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod, emailem nebo telefonicky v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 260, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Věra Košťálová, +420 487 878 213vdoběod6:30-15:00.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 30 000 Kč

Ostatní elektrotechnici a technici energetici Specialista/tka ASŘ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , -odpovídající bakalářské nebo magisterské vzdělání se zaměřením ASŘ, -Znalost programování PLC Siemens Simatic S7 - TIA PORTAL, Schneider výhodou , -Znalost SCADA/HMI vizualizace Siemens - WinCC, -Znalost průmyslové komunikace (Profibus, Modbus, Profinet, atd.), -Schopnost komunikovat na technické úrovni anglicky (ruský jazyk výhodou), -Schopnost spolupracovat s projektovým týmem a zákazníkem, -Flexibilitu často cestovat do zahraničí na zprovoznění technologií, Hlavní zodpovědnosti: , -Návrh, specifikace, tvorba dokumentace dle požadavků, -Vytváření funkčního popisu technologie a SW aplikace, -Tvorba samotného SW, -Návaznost na HW, -Provádění FAT, -Zprovoznění u koncového zákazníka (SAT), -Aktivní spolupráce v projektovém týmu, -Sledování současných trendů a přenos do projektů, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, -Příjemné moderní pracovní prostředí, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon k soukromým účelům, odměny k pracovním a životním jubileím., Nástup: ihned, Nabízená mzda: 30 000Kč - 40 000 Kč., Vhodné i pro cizince!. Pracoviště: Mega, a. s. 001, Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Karolína Nosková, +420 487 888 155.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam za sportem: Divizionáři hrají v sobotu

Ilustrační foto.

Liberecký kraj ošetří další tři aleje

Českolipské muzeum bude lépe přístupné vozíčkářům

Českolipsko – Celkem čtyři projekty na obnovu a modernizaci budov Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě podpoří více než třemi miliony korun Liberecký kraj. 

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Liberecký kraj – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Velikonoce klepou na dveře. Na vodním hradě proběhne jarmark, na velikonoční dílny můžete vyrazit do Brniště, Stráže nebo Kamenického Šenova.

Fotbalový kolotoč se roztáčí. Okresní soutěže zahajují odvetnou část

Českolipsko - Dlouhá zimní přestávka v krajských a okresních fotbalových soutěžích končí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT