Letošní neckyády se uplynulou sobotu zúčastnilo šestadvacet posádek, kterým se podařilo dát dohromady alespoň částečně plavby schopnou loď nebo plovoucí objekt.

Velkým překvapením byla účast zástupců vedení města, kteří sice trochu švindlovali s kupovaným nafukovacím raftem, zato jejich převleky byly více než příhodné. Posádka složená ze starostky Romany Žatecké, místostarostů Aleny Šafránkové a Juraje Ranince a radního Romana Kozáka odstartovala za podpory ředitele organizace Sport ČL Pavla Císaře na zhruba jeden a půl kilometrovou trasu v převlecích za lékaře. Vzhledem k aktuálně projednávanému záměru města odkoupit za 161 milionů část zdejší nemocnice je nutné ocenit smysl pro humor zástupců města.

„Na rozdivočelém toku svým 25 soupeřům nabízeli speciální českolipské kapky s nápadnou vůní po pravém tuzemáku a svou účastí prokázali smysl pro legraci. Ta je kořením tradiční neckyády," říká Eva Margrafová z MěÚ Česká Lípa.

Mezi dalšími účastníky tradiční neckyády je nutné vyzdvihnout flotilu českolipské Farní charity. Ta se k výzvě i jakožto organizátor celé akce postavila čelem a na vodu vyslala hned čtyři plavidla. Zapojili se kluci a holky z klubu Koule, zahraniční Erasmáci, kteří jsou zde na roční návštěvě, i klienti azylového domu sociálně-aktivizační služby Startér.

Mezi výborné nápady, které se toho dne ocitly na Ploučnici, dále patří tank, kolotoč, či plovoucí družina Karla IV.

Došlo dokonce i na drobnou námořní bitvu, která se odehrála stále v mezích zábavy. „Jsem rád, že to všichni brali jako legraci. Letošní rekordní účast nadchla nejen nás, ale podle reakcí soudím, že i diváky," říká jeden z pořadatelů z Farní charity Jiří Gottlieber.