Loni v srpnu si třiašedesátiletý autor, režisér a principál českolipského divadelního klubu Jirásek František Zborník vyjel se synem na dovolenou do hor. A právě tam se projevila zákeřná nemoc.

„Syn mi při toulkách slovenskou přírodou oznámil, že mám hrozně oteklou jednu nohu. Dovolenou jsme zkrátili a začalo běhání po lékařích. Teprve po třech měsících jsem se dozvěděl, že tam je devíticentimetrový zhoubný nádor, který je velmi vzácný a neoperovatelný," vypráví svůj příběh František Zborník.

Kapacity z oblasti onkologie se začaly radit o tom, jaká léčba bude pro Františka nejoptimálnější. „Nejdřív lékaři tvrdili, že mi chemoterapie nepomůže, ale následně ji doporučili jako nejvhodnější. To mě zaskočilo. Vždyť zpočátku přece tvrdili, že na mě chemoterapie nebude mít účinek. Tou dobou už jsem od kamaráda věděl, že existuje jakási protonová léčba. O té ale lékaři nechtěli slyšet," pokračuje František.

Na vlastní pěst proto poslal do pražského protonového centra svou zdravotní dokumentaci. „Asi po čtyřech dnech přišla odpověď, že si na ten můj nádor troufají," řekl František, jehož přesná diagnóza zní: „Nemocný má diagnostikovaný zhoubný nádor pánve vycházející ze svalů, tzv. leiomyosarkom. Tento nádor roste uvnitř pánve a šíří se skrz kost křížovou do páteřního kanálu," sdělil Jiří Kubeš, lékař z protonového centra.

Aby se mohl František začít léčit v protonovém centru na náklady zdravotní pojišťovny, potřeboval doporučení od Komplexního onkologického centra (KOC) v Liberci. „Doporučili mi ale zase jen chemoterapii jako jedinou možnost. Bylo mi řečeno, že VZP má velmi vybraný seznam nádorů, podle kterého oni můžou indikovat pacienty pro protonovou léčbu. Můj výjimečný nádor na seznamu není," řekl František.

Přednosta KOC Liberec Jiří Bartoš upřesnil, že odborná společnost radiační onkologie doporučila vhodné diagnózy k léčbě protonovou terapií a VZP podle jeho zkušeností k tomuto doporučení rozšíření indikací nepřidá. 

„Další podmínkou pro úhradu je, že žádost na zdravotní pojišťovně bude projednána dříve, než nemocný zahájí ozařování. Toto jsme bohužel ve výše zmíněném případě nemohli realizovat, neboť klient přišel na naše pracoviště jeden pracovní den před zahájením léčby, kterou si domluvil jako samoplátce," doplnil přednosta Bartoš.

Dále podotkl, že dříve, než se klient dostavil na liberecké onkologické pracoviště, procházel vyšetřením, konzultacemi a indikačními vizitami ve Fakultní nemocnici v Praze Motole a v Ostravě. „Po odborné stránce jsme se ztotožnili se závěrem z poslední konzultace, ve které byla doporučena chemoterapie jako první léčebná metoda. Pohled na indikaci jednotlivých metod v onkologii se v čase dle nových zkušeností dynamicky vyvíjí i mění," vysvětlil Bartoš.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny ale žádný indikační seznam diagnóz neexistuje. „VZP není tím, kdo by rozhodoval, pro které diagnózy a za jakých okolností je přínosná protonová terapie. VZP se vždy řídí doporučením multidisciplinárního týmu jednoho ze třinácti KOC. Záleží tedy na lékařích z KOC, zda pacientovi doporučí protonovou terapii jako nezbytnou. Pokud takové doporučení vydají, VZP svým klientům protonovou terapii vždy uhradí," informoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Sbírka 
pro Františka

Mezitím, co se lékaři a zdravotní pojišťovny dohadují, na smrtelně nemocného Františka vypsali jeho přátelé sbírku. Protonová léčba totiž vyjde asi na půl milionu korun.

„Mně jde o život. Kašlu na nějaká pravidla. Chemoterapii jsem zkrátka zamítl. Stal jsem se samoplátcem. Nejdřív jsem uvažoval, že prodám dům, ale přišli za mnou divadelníci, kolegové, kamarádi a řekli mi zkusme udělat sbírku," vylíčil František, který se kolem divadla pohybuje 40 let.

Od začátku ledna přišlo Františkovi na transparentní účet přes 800 tisíc korun. Další statisíce lidé poslali na sponzorský účet přímo do protonového centra. „Režisér je v divadle bohem, ale herci bývají ateisté. Zlom vaz, Františku," vzkázal například dárce Miroslav Mareš.

Nemocného Františka obrovská vlna solidarity zasáhla do hloubi duše. „Přestal jsem vnímat blbou náladu ve společnosti. Já mám náladu dobrou, protože jsem zjistil, že ta společnost není tak prohnilá, jak nám dokazují politici. Lidé jsou ještě velice slušní a solidární." Z Františkova vyprávění běhá mráz po zádech.

Z peněz, které na účtech zbudou po léčbě, František založí nadaci. „Peníze pak hodlám rozdělovat lidem, kteří se dostanou do podobné situace jako já a nebudou na to mít," uzavřel František. Prý se cítí bezvadně. Věří, že se vyléčí.

„Ozařování bylo jedinou možností. Je však potřeba vysokých dávek, které kvůli břišním orgánům nelze klasickými fotony dodat. Protonová radioterapie je jedinou možností, která dává šanci na vyléčení. Pravděpodobnost zlikvidování nádorového ložiska by mohla být při použitých dávkách vyšší než 50%, ale tyto odhady jsou velmi orientační a nespolehlivé," uvedl onkolog z Protonového centra Praha Jiří Kubeš.

Proton je podle odborníků vhodný pro jasně ohraničené nádory. Indikuje se hlavně pro nádory mozku. „Foton je naopak vhodný pro pacienty s nádory, které nemají přesné hranice. Proton a foton by se měly v budoucnu doplňovat, ne si konkurovat," zakončila Magda Macháňová, primářka radiační onkologie v Krajské nemocnici Liberec.