Pomoc při léčbě lidí závislých na hazardních hrách přichází i na Českolipsko. Otvírají se zde dvě nové pobočky odborných poraden.

Gambler, člověk závislý na hraní hazardních her, při své závislosti podle odborníků zasáhne dalších deset až patnáct lidí. „Kolem jednoho gamblera bývá spousta lidí, které jeho problém zasáhne. Ať jsou to manželky, děti, zaměstnavatel či kamarád," říká Adéla Paulík Lichková, terapeutka z pobočky poradny pro hazardní hráče v České Lípě.

Pro celý Liberecký kraj fungovaly do nedávna pouze dvě poradny pro závislé hráče. Nyní se a kromě České Lípy a Nového Boru otevírá v kraji dalších pět poboček.

Poradna pro závislé začala v České Lípě fungovat od července a první klienti už o její služby projevili zájem. „Počet klientů je v řádu jednotek. Ale je to pro nás vynikající výsledek. Nepočítali jsme, že to půjde takhle rychle," uvádí terapeutka.

Poradna spadá pod neziskovou organizaci Advaita, která pomáhá lidem se závislostí bezmála dvacet let. Poradna funguje každé sudé úterý od 10 do 17 hodin v Domu humanity v Dubici. „Mohou se na nás obrátit lidé ohroženi nelátkovými závislostmi, tedy lidé, kterým působí problém hazard," upřesňuje Adéla Paulík Lichková. Převážně se jedná o lidi závislé na automatech, sázení na internetu, sázení na výsledky ve sportu apod. Dále pak lidi, jejichž nadměrné trávení času na počítači a internetu není přímo spojené s finanční ztrátou, ale působí jim jiné závažné potíže.

Úspěšnost je v tomto ohledu velmi ožehavý pojem. Někdo může za úspěšnost považovat to, že někdo dokončí léčbu, někdo za úspěšnost bere to, že to nedokončí, ale nějakou dobu potom funguje chodí do práce, nebere drogy.

Poradna je pro závislé lidi zdarma. Zájemci by se předem měli objednat. „Poradna je také určená pro osoby blízké člověku, který se stal závislým. Ti většinou tyto služby vyhledají mnohem dříve než sám gambler, oni jeho problém dříve pocítí," doplňuje terapeutka.

V Novém Boru je kolem poradny vše teprve v jednání. „Momentálně jednáme s radou města a hledáme možné prostory," říká ředitelka společnosti Advaita Olga Merglová. „Kontaktujeme různé instituce, které se s našimi potencionálními klienty potkávají. Což je sociální odbor či úřad práce," dodává Merglová.