Pestrá směsice staveb letos soutěží o tu nejlepší v kraji. Mezi desítkou přihlášených je pietní síň, cyklostezka nebo malá vodní nádrž. Do hlasování se může zapojit i veřejnost a udělit některému z projektů Cenu sympatie.

V hlavní kategorii soutěžící o Cenu Karla Hubáčka jsou tři domy. Novostavby zastupuje Lake Park residence ve Splavech. Komplex architektonicky zajímavých apartmánů postavila developerská firma nedaleko Máchova jezera. Fasádu objektů tvoří dřevo. „Dřevěné hranoly obkladu na vybraných místech předstupují před lodžie a terasy, čímž vytvářejí subtilní sluneční clonu a oddělují chráněné soukromé prostory od okolí,“ popsal záměr Petr Vacek, který je hlavním architektem developerské firmy EMB.

O titul se uchází i stamilionová investice do rekonstrukce administrativní budovy v Liberci, z níž se stal Evropský dům, sídlo organizací komunikujících s Evropskou unií.

Novoborská smuteční síň z roku 1909 byla stísněnou stavbičkou s necitlivou betonovou přístavbou a stěnami obloženými umakartem z 80. let. Město ji loni nechalo podle návrhu studentky architektury Marie Křížové ve velkém změnit. Velká přední přístavba významně rozšířila kapacitu obřadní síně až na 120 míst a interiéru nově dominují skleněné plastiky od novoborského skláře a výtvarníka Zdeňka Kudláčka. Komfort smutečním hostům zajistí v chladnějších měsících vyhřívaná sedadla.

V hlavní soutěži o krajskou stavbu roku jsou tři zástupci projektů, které mají co do činění s přírodou. Například na tělese bývalé trati vystavěly Lesy ČR cyklostezku mezi Novým Borem a Svorem. Samostatnou kategorii mají čtyři projekty zařazené do juniorské soutěže. Jedná se o menší díla typu oprava fasády nebo stavba schodiště, vytvořená studenty ze středních škol ve Frýdlantu a v Semilech.

Veřejnost může hlasovat na webu do 21. září. „Výsledky soutěže budou vyhlášeny 9. října 2018 v Galerii Lázně v Liberci,“ uvedla mluvčí Libereckého kraje Lenka Klimentová.