„Nesmíme o tom mluvit, ale to si pište, že bude přísně střežen." Jen v náznacích smí hovořit starostové Mimoně a Stráže pod Ralskem o přísných bezpečnostních opatřeních, která souvisejí s plánovaným příjezdem prezidenta České republiky Miloše Zemana. Trasy, kudy hlava státu příští středu projede během dvoudenní návštěvy Libereckého kraje, v úterý kontrolovala osobně prezidentova ochranka i policie.

„Projížděli jsme společně s nimi, všechny prostory kontrolovaly kvůli bezpečnosti," řekl Deníku Zdeněk Hlinčík, starosta Stráže pod Ralskem. Zastupitelé, oceněné osobnosti města i významní představitelé regionu prezidenta přivítají v obřadní síni bývalého městského úřadu na náměstí ve Stráži. Za zavřenými dveřmi tam starosta prezidenta krátce uvítá. Jak nařizuje protokol, půjde nejvýš o tři až čtyři věty. Přestože se poté slova ujme prezident, starosta Stráže si nenechá ujít příležitost položit některé otázky týkající města.

„Určitě bych se rád zeptal a zeptám se na setrvání Akademie vězeňské služby ve Stráži pod Ralskem, protože pro nás je to naprosto klíčová otázka. Potom bych se chtěl zeptat na názor ohledně prolomení těžebních limitů. Máme tu pod sebou stále poměrně velké ložisko uranu, v tuto chvíli probíhá sanace, stát do toho vložil velké peníze, a tak by mě zajímal jeho názor na řešení do budoucna," shrnul Hlinčík.

Nabitý program

Zatímco ve Stráži mají jasno, nad konkrétní otázkou pro prezidenta zatím stále uvažuje starosta Mimoně František Kaiser. S Milošem Zemanem měl možnost se osobně setkat už při jeho loňské návštěvě Libereckého kraje, když ho pozvali na soukromý oběd. „Na panu prezidentovi obdivuji, že neúnavně projíždí obcemi a městy a seznamuje se tak se stavem republiky. Nesmírně si vážím, že navštíví Mimoň a neočekávám od toho nic zásadního," uvedl starosta Mimoně.

Prezident Miloš Zeman v Mimoni stráví necelé dvě hodiny. Úvodního slova se ujme starosta František Kaiser před radnicí, následovat bude setkání se zastupiteli a stejně jako ve Stráži pod Ralskem i oceněnými osobnostmi města. „Budou to zástupci sdružení invalidů nebo skautů," naznačil Kaiser. „Program je tak nabitý, že všude půjde jen o úplné minimum. Z radnice se prezident odebere do Kulturního domu Ralsko, kde bude diskutovat se zástupci Mikroregionu Podralsko i občany Mimoně a okolí," popsal.

Prostor pro dotazy dostanou také lidé ve Stráži, a to v Kulturním domě u Jezera, kam by měl Zeman zavítat v 11.15. „Setkání propagujeme na několika úrovních, ale kdo přijde nebo nepřijde, to lze jen těžko odhadnout. Řada lidí bude přeci jen v zaměstnání, ale i tak si myslím, že lidí se sejde hodně," uvažuje starosta Stráže pod Ralskem Hlinčík.

Při své poslední návštěvě Českolipska hlava státu navštívila Nový Bor a Českou Lípu. Radnice města před jeho příjezdem nechala vysmýčit doslova od sklepa až po střechu a třeba v Lípě příjezd významné návštěvy využili jako příležitost k opravě ulice Jindřicha z Lipé. Ve Stráži ani v Mimoni se podle jejich starostů extrémní přípravy nechystají. Důstojné prostředí považují za samozřejmost a třeba mimoňský starosta Kaiser se domnívá, že by prezident měl vidět stav země takový, jaký je. „Nic se nemá přehánět. Když přijede prezident, neznamená to, že začneme barvit trávu na zeleno. Myslím si, že pan prezident je soudný," říká starosta Mimoně. Podobně vrcholící přípravy vidí i starosta Stráže.

Prezident na Českolipsku absolvuje také krátkou zastávku v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Co konkrétně si prohlédne, zatím není zřejmé. Koho prezident naštve, koho potěší? Už týden před Zemanovým příjezdem se začínají rojit první ohlasy. Jeden z negativně laděných vyslal do světa prostřednictvím sociální sítě starosta obce Hamr na Jezeře Milan Dvořák. Naznačil v něm, že raději než na setkání s prezidentem zamíří do lesa. „Naší obcí naštěstí jen zrychleně projíždí a na našem úřadu bude jistě zavřeno, čerpám řádnou dovolenou," napsal Dvořák. I Hamr na Jezeře je přitom součástí Mikroregionu Podralsko.