Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příliš mnoho problémů. Ženy s postižením zatím zůstanou za zdmi ústavu

Jestřebí - Kraj zastavil plány na přestěhování klientek Slunečního dvora v Jestřebí do několika domků po Českolipsku, kde se ženy měly učit žít v běžné společnosti.

29.5.2014 1
SDÍLEJ:

V Jestřebí zůstalo z původních 85 klientů zhruba 50. Snímek je ze dne otevřených dveří, který se v Domově Sluneční dvůr konal loni v březnu.Foto: Deník/Petr Kořínek

Mentálně postižené klientky Domova Sluneční dvůr v Jestřebí se stěhování zatím nedočkají. Liberecký kraj rozhodl, že plánovanou transformaci ústavu pozastaví. Sedm nových objektů, kam se mělo 52 klientek přestěhovat do konce příštího roku, v nejbližší době nevyroste. „Rada Libereckého kraje rozhodla o ukončení projektu Transformace pobytového zařízení Domov Sluneční dvůr z prostředků Evropské unie," řekl mluvčí kraje Jiří Langer.

Důvodem je podle něj především fakt, že by kraj nestihl projekt dokončit do listopadu 2015, což by způsobilo problémy s využitím dotace. „Dokonce by to mohlo vést k jejímu vrácení. Tomuto problému chce kraj předcházet," vysvětlil Langer.

Náhradní řešení

Liberecký kraj podle svého mluvčího ale i nadále proces transformace podporuje. „Kraj bude hledat náhradní řešení nastalé situace z vlastních zdrojů s využitím stávajících dokumentací a dalších skutečností, a to v nejbližších dvou letech," dodal Langer.

Náhradní řešení podle něj spočívá například v rekonstrukci budovy v majetku kraje v České Lípě pro sedm klientek domova. Podle stávající dokumentace by mohly vyrůst domky v obci Sosnová pro dalších 16 osob.

„Součástí řešení transformace Domova Sluneční dvůr v dalších letech budou hledány varianty řešení pro původní areál," uvedl Jiří Langer s tím, že domky mohou vyrůst i v současném areálu.

ČÍSLO DNE: 2 Do dvou let chce kraj najít náhradní řešení pro transformaci Slunečního dvora v Jestřebí. Bude vycházet ze stávajícího projektu, podle kterého by se ženy přestěhovaly do Lípy a Sosnové.

Toto řešení by přivítali Jestřebští, kteří byli ostře proti stavbě domků v centru obce a neváhali proto sepsat petici. „Rozhodnutí kraje vítáme," řekl Deníku starosta Jestřebí Karel Schreiner.

Milan Šveřepa z Národního centra podpory transformace sociálních služeb přitom v únoru na setkání s občany Jestřebí tvrdil, že v areálu v jeho současné podobě je transformace nemožná. „Chceme ty ženy dostat blíž k lidem, zkvalitnit jejich životy," argumentoval tehdy Šveřepa.

Podle původního záměru mělo vyrůst sedm domků pro klientky Slunečního dvora v Sosnové, Zahrádkách, České Lípě Lada a Jestřebí za bezmála 85 milionů korun. Kraj už do transformace Slunečního Dvora investoval nemalé prostředky; například nakoupil pozemky, třeba právě v Jestřebí.

„V minulosti se jednalo s více obcemi, ale po všech jednáních byla vstřícná pouze Česká Lípa, která odprodala pozemky na Ladech. Ostatní obce pozemky neprodaly, a proto byly nakoupeny od soukromých osob," řekl Deníku už dříve ředitel Slunečného dvora Pavel Kos s tím, že s projevy nevole a nesouhlasu se setkal v Jestřebí a v Zahrádkách.

Liberecký kraj se při plánované transformaci jestřebského ústavu potýkal kromě nesouhlasu obyvatel dotčených obcí i s dalšími problémy. Památkářům například vadily nové domy v Sosnové a Zahrádkách, kde se stavba objektů měla dotknout i vzácné aleje.

Ženy z Mařenic budou balit

Zatímco ženy z Jestřebí tak zatím budou nadále žít v ústavu, stěhování čeká příští rok klientky Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích. Ty najdou nové adresy ve dvou domcích v Novém Boru a jednom ve Cvikově.

„Transformace mařenického domova pokračuje dle investičních záměrů. Všechny projektové dokumentace jsou odevzdány, stavební povolení jsou schválena, čeká se na kontrolní postupy a lze vyhlásit výběrová řízení na zhotovitele," potvrdil mluvčí Langer. Celý projekt musí kraj stihnout do konce listopadu 215.

Autor: Zdeněk Kraus

29.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Stráž pod Ralskem - Košťálov 1:4 (0:1).
8

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení