Jeho přátelé ho znají jako dobrou duši, která by nikdy nikomu neublížila. Je s ním zábava a pořád se směje, natož aby se třeba s někým pral nebo nedej bože po někom střílel.

Dnes večer ale televizní diváci uvidí filmového a divadelního herce a manažera českolipského Jiráskova divadla Jarka Hylebranta poněkud z jiné stránky. V předposledním díle televizního seriálu Případy prvního oddělení, který láme rekordy popularity, se Jarek „ten hodný kamarád" představí jako vrah.

„Vlastně by mě už víc překvapilo, kdyby role, kterou jsem dostal, byl sympaťák," říká Jarek Hylebrant, herec spjatý s Novým Borem i Českou Lípou. Úloha vraha v novém televizním seriálu ho nepřekvapila. „Dříve jsem si myslel, že by mě mohly čekat role sympaťáků a princů. Ale opak je pravdou. Jednou jsem se o tom bavil s panem režisérem Chlumským a ten mi říkal, že jsem zajímavý typ pro role lidí, do kterých by to nikdo neřekl."

Případ střihače Michala Velíška

Jarek má každopádně také štěstí na úlohy, spojené s významnými českými kriminálními případy. Jeho první filmovou rolí byl pacient ve snímku Hodina nevíš, jehož námětem se stal případ zdravotníka Petra Zelenky, takzvaného heparinového vraha.

Jarek Hylebrant se večer představí v televizi v příběhu Smrt novináře, jehož námětem se stala vražda střihače TV Nova Michala Velíška. Skutečný vrah, David Lubina, byl odsouzen na 25 let do vězení.Aktuální příběh Smrt novináře, který poběží dnes večer na ČT1 jako předposlední díl seriálu Případy 1. oddělení, se zase inspiroval devět let starou vraždou střihače TV Nova Michala Velíška. Toho v Praze na Karlově náměstí postřelil v roce 2005 recidivista David Lubina. Velíšek svým zraněním po několikahodinové operaci podlehl, Lubinu pak policisté dopadli poté, co se několik týdnů schovával v lese.

„Nejdříve mě hodně zamrazilo, protože jsem ten příběh znal," vypráví Jarek o prvních pocitech, když si přečetl scénář. „Přes mou maminku se totiž naše rodina zná s příbuznými Michala Velíška."

I proto bylo pro Jarka natáčení poměrně dost emotivní. „Když přímo na Karlově náměstí vznikal ten úvodní incident, tak jsem byl úplně v šoku z toho, jak strašně jednoduché je někomu totálně změnit život. Ještě když jsem jel z natáčení, tak jsem pořád myslel na to, co se může stát a že ve vteřině může být konec."

Nepříjemné bylo podle Jarka také zatýkání. „To jsme točili v můj poslední natáčecí den, čtyři dny před Štědrým dnem. Dopadení i ve skutečnosti bývá hodně drsné, většinou vám s prominutím rozbijou hubu a my to točili čtyřikrát nebo pětkrát, takže mě takhle semleli opakovaně. Ještě to navíc bylo v zimě, v tuhém mrazu, takže když mi Filip Blažek poutal ruce, praskala mi kůže pod tlakem pout."

Jarek Hylebrant a Igor Bareš se před promítáním v České Lípě podepisovali.Příjemný výslech Ondřeje Vetchého

Mnohem příjemnější bylo podle Jarka natáčení výslechu, který s ním vedl „vyšetřovatel" Ondřej Vetchý, se kterým Jarek natáčel už film 7 dní hříchu. „Točili jsme teď spolu jen jeden den, bylo to hodně rychlé, ale myslím, že jsme si to užili a že se v tom promítlo právě to, že jsme se už znali a že už jsme věděli, jak na sebe můžeme reagovat. Ta spolupráce byla skvělá," pochvaluje si Jarek.

„Když byl teď Ondra Vetchý se svým představením v divadle v Novém Boru, tak jsem se byl na něj podívat a byl to další velký zážitek."

Hereckou dvojici Hylebrant - Vetchý si budou moci televizní diváci vychutnat v krátké době dvakrát po sobě. Nejen už dnes večer v závěrečném díle Případů 1. oddělení, ale také 4. května, kdy Česká televize u příležitosti výročí konce 2. světové války uvede film 7 dní hříchu. Nenechte si ujít Jarka Hylebranta, kterého možná často potkáváte v České Lípě nebo Novém Boru.

Nenechte si ujít Jarka HylebrantaKdy a kde:
1) Dnes večer, 31. března, ČT 1, 20:00: Případy 1. oddělení, Smrt novináře
2) Neděle 4. května 2014, ČT 1: 7 dní hříchu