Za poslední týden evidují hygienici v Libereckém kraji 53 případů onemocnění covid-19. Z toho 23 případů v okrese Liberec, 20 v okrese Jablonec n. N., 6 v okrese Česká Lípa a 5 v okrese Semily.

Nejméně příznivá je epidemiologická situace v okrese Jablonec. Za posledních 7 dní zde přibylo 20 osob s potvrzeným onemocněním covid-19, což je 25,5 nemocných na 100 000 obyvatel za posledních 7 dní.

„Na začátku tohoto týdne se objevily jednotky případů ve dvou menších ohniscích v okrese Jablonec. Epidemiologickým šetřením v průběhu týdne bylo z přibývajících případů zjištěno, že celá pětina onemocnění souvisí se závody světové série ve fourcrossu horských kol, která se konala na Dobré Vodě. Onemocnění evidujeme mezi závodníky, diváky a i účastníky závěrečné after-party,“ přiblížila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Prattingerová.

Hygienici dále evidují případ onemocnění covid-19 u osoby, která v pátek 23. července navštívila kluby Střelnice Jablonec a Disco Club Malibu rovněž v Jablonci. „Z epidemiologického šetření vyplynulo, že nemocná osoba byla v době návštěvy klubů infekční,“ doplnila tisková mluvčí hygienické stanice Zuzana Balašová.

Protože na těchto akcích dochází k úzkému kontaktu mezi lidmi, hygienici doporučují kvůli prevenci nekontrolovaného šíření covid-19, aby všichni, kteří v pátek 23. července navštívili uvedené kluby nebo se zúčastnili závodů včetně doprovodných akcí, využili možnost preventivního testování PCR hrazeného ze zdravotního pojištění, tento test podstoupili a sledovali svůj zdravotní stav. V případě sebemenších respiračních potíží, které mohou být příznaky onemocnění, aby kontaktovali své praktické lékaře pro vystavení žádanky na PCR vyšetření k diagnóze covid-19, nebo kontaktovali Krajskou hygienickou stanici Libereckého kraje na telefonu 485 253 150.

„Vzhledem k letnímu počasí doporučujeme nepodceňovat drobné zdravotní potíže jakými jsou rýma, bolest hlavy či únava, kdy se může zdát, že příčinou je pobyt na sluníčku nebo používání klimatizace. V případě, že máte tyto příznaky, je zodpovědné před účastí kdekoliv, kde je požadován průkaz bezinfekčnosti, zvolit raději test PCR než test antigenní,“ doporučila Prattingerová.