Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připravit pivo, aby chutnalo jak má, je věda i umění

„Úhlavním nepřítelem kvality českého piva je obyčejný kyslík. Při styku s ním totiž pivo oxiduje a mění svou chuť. Jak minimalizovat styk piva se vzduchem je po desetiletí pro pivovarníky velký hlavolam,“ tvrdí sládek Gambrinusu Pavel Zítek.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Moderní pivovarnické technologie dnes umožňují udělat opatření, která minimalizují styk hotového piva se vzdušným kyslíkem. Například se láhve i sudy předem plní kysličníkem uhličitým a minimalizuje se rovněž kontakt v potrubí během přečerpávání. Pivo se tak setká s kyslíkem minimálně, a aby si i pivo sudové a tankové ponechalo svou svěží chuť a vůni, není ani pasterováno. Dnešním trendem v hospodách je tedy pivo nepasterizované nebo nefiltrované.  Biologickou trvanlivost řeší v pivovaru Gambrinus mikrofiltrací. Ta nezatěžuje pivo tepelně a je schopna spolehlivě odstranit mikroorganismy, které by se mohly při delším skladování v pivu množit a pivo tím zkazit. Jeho trvanlivost je pak srovnatelná s pasterizací. „Dodáváme do hospod již výhradně nepasterizovaná nebo nefiltrovaná piva. Do moderní technologie jsme v uplynulých letech mohutně investovali právě kvůli tomu, abychom dokázali zachovat pivu jeho čerstvou chuť a vůni,“ říká Pavel Zítek.

K ZÁKAZNÍKOVI DO ČTYŘIADVACETI HODIN
Další velkou snahou pivovaru je zdokonalení cesty piva z pivovaru. „Při dodávkách do hospody z pivovaru se snažíme, aby pivo mělo od stáčení k zákazníkům co nejkratší cestu,“ říká Pavel Zítek. Nejrychleji dodají pivo z pivovaru do hospody tankové cisterny, a to během několika hodin. Z cisterny se pak stočí do přetlačných vaků v tancích v hospodě a po celou dobu je chráněno před stykem se vzduchem. V případě sudového piva se snaží pivovar společně s hospodskými optimalizovat velikosti sudů, v nichž pivo dodává.

Proto Gambrinus nabízí svá piva v sudech 30 a 50 litrů, aby si mohl hospodský objednat soudky, které je schopen rychle vyčepovat a hosté pili stále čerstvé pivo. „V posledních letech jsme výrazně zvýšili počet menších 30litrových sudů, aby bylo stále čerstvé pivo i v malých hospůdkách a barech,“ říká Pavel Zítek.  Do cesty piva k pivaři se počítá dokonce i délka trubek, které ze sudu či tanku vedou k výčepu. „Čím kratší trubky, tím lepší. Snažíme se například tanky ideálně umístit hned u výčepu, aby to pivo nemělo daleko. V interiéru to navíc pěkně vypadá,“ potvrzuje Zítek.

PIVO DĚLÁ HOSPODSKÝ
Tím to ale nekončí. Stále platí, že sládek pivo vaří, ale hospodský ho dělá. Pro dokonalý zážitek musí být pivní sklo před čepováním čisté, mokré a nachlazené. To aby nepadala pěna, pivo nezvětrávalo a udrželo si dobrou teplotu. Pivo na čepu musí být chlazené na teplotu 6 až 9 stupňů Celsia a ideálně by mělo být skladováno při teplotách blízkých této hodnotě, aby při čepování neprodělalo teplotní šok.

JAK SE SPRÁVNĚ ČEPUJE
Neméně důležité je pro chuť piva i správné čepování. „Pivo by se mělo čepovat na jeden, maximálně dva zátahy, jinak nemá říz. Vytratí se z něj ty bublinky, které lechtají na jazyku a v krku,“ říká Pavel Zítek, který učí hospodské i správně pivo čepovat. „Zpočátku se na dně vytvoří trochu pěny a pak se pod ní spouští pivo po mokré stěně sklenice v úhlu 45°, v závěru se půllitr narovná. Tento způsob čepování není samoúčelný. Trocha pěny na počátku chrání čepované pivo před kyslíkem a stejně tak mokrá stěna sklenice přispívá k hladkému sklouznutí piva pod pěnu, takže se pivo nerozbíjí o mikroskopické nerovnosti sklenice a neoxiduje tím. Vznikne tak krémově smetanová, konzistentní pěna, bez velkých bublin, která hned tak nespadne a chrání pivo před zvětráním ideálně po celou dobu popíjení. Nejdůležitější je, jestli pivař ve své sklenici ucítí chmelovou vůni, čerstvou chuť, správný říz a jestli ho pivo osvěží. Pak všechno to úsilí stálo za to,“ dodává nakonec Pavel Zítek.

Autor: Redakce

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení