Strážští senioři se již mohou těšit na to, že v jejich městě pro ně vznikne komfortní bydlení.
S budováním by se mělo začít v roce 2008. Areál se rozkládá na ploše o rozloze 48 600 metrů čtverečních. V plánu jsou nízké, přízemní domky s terasou, předzahrádkou, ve kterých najde komfortní bydlení sedmadevadesát seniorů. Součástí celého areálu, který bude volně přístupný i široké veřejnosti, bude restaurace, zdravotní středisko, rehabilitace, kadeřnictví, pedikůra, prodejna smíšeného zboží a další služby.
„Já osobně bych možnosti tohoto areálu využila ráda. Přeci jen se mi tento styl bydlení zdá mnohem důstojnější než například v domově důchodců,“ řekla Jaroslava Šilhavá ze Stráže a dodala, že záleží také na tom, kolik to bude jednotlivé seniory stát.
„Pracovníci firmy, která výstavbu domů plánuje, v současné době dělá kalkulace na ceny. Počítají zhruba s měsíčním důchodem čítajícím osm až devět tisíc korun,“ informovala starostka města Věra Bradáčová o přibližných nákladech pro budoucí obyvatele. V budování se odráží také zkušenosti s místního domu s pečovatelskou službou. Tam mohou občané pobývat tehdy, pokud jsou soběstační. Pokud se však zdravotní stav obyvatele rapidním způsobem zhorší, musí bohužel domov opustit. „To by v budoucnu nebylo nutné. Člověk, který by onemocněl, by se pouze přestěhoval do bytu blíže ke zdravotnické službě. Padla zde i zmínka o hospicu, která není nijak nereálná,“ dodala starostka.
V celém areálu by navíc mělo být k dispozici také takzvané mateřské centrum a zázemí pro rodinné příslušníky ubytovaných. Ti by tak mohli využít těchto prostor. Areál bude k dispozici i ostatním obyvatelům města.