Co dělají organizátoři největšího hudebního festivalu na severu Čech v zimě? Dohadují se s managementy kapel, se sponzory i o místo, kde se bude festival konat. Jaký je leden z pohledu organizátorů vypráví Pavel Mikez, šéf pořádající agentury Šimmi.

Je zima, do startu Benátské noci zbývá 195 dní. Určitě se ale příprava festivalu rozjela již naplno. Co dělají organizátoři v lednu?
Přípravy festivalu běží již od konce předešlého ročníku. V současné době jsou v plném proudu. Letos oproti jiným rokům běžely intenzivní přípravy i přes prosincové svátky a ihned po Silvestru.Čím je to dáno? Nechceme to zakřiknout, ale o festival je velký zájem mezi sponzory, změnili jsme předprodejní síť, připravujeme mnoho nových lákadel pro návštěvníky, finišujeme s bookingem kapel.

Po loňském velkém prodělku jsem si řekl dost, tahle facka přišla v pravou chvíli. Na jednu stranu prodělek, při kterém máte chuť to rovnou zabalit, na druhou stranu mnoho kladných reakcí na nové uspořádání festivalu a návratu k „domácí pohodě“.
To mě nakoplo a řekl jsem si, že chytím novou šanci za pačesy. S mnoha lidmi, kteří festival už brali spíše jako zaběhlou rutinu, jsem se rozloučil, postavil kolem sebe nový tým. Chystáme strašně moc nových věcí a věřím, že to návštěvník pozná už při přípravách festivalu.
Kromě příprav festivalu zajišťujeme také další akce. Čeká nás halový koncert Kabátů v Liberci, dolaďujeme další letní koncert na zámku Sychrov, poptáváme akce na podzimní sezonu. Prostě se nenudíme…


Minulý ročník jste zažili rekordní návštěvu, když na koncert skupiny Kabát dorazilo do areálu třicet tisíc lidí. Dá se tohle ještě trumfnout?

Všechno se dá trumfnout. Ale řekli jsme si dost honění za rekordní návštěvou, sto osmdesáti kapelami, deseti pódii. Jdeme jiným směrem. Naše motto je nejkrásnější český rodinný festival.

Ostatně, Kabát hráli na Benátské noci jako na jediném festivalu v Česku. Bylo složité je „zlomit“?
Vzhledem k tomu, že jsou na Benátské noci jako doma a mají ho velmi oblíbený, dostali nabídku a po doladění detailů jsme si plácli.

Je leden, už se objevují jména prvních kapel. Dá se považovat získání některé z nich za opravdový „majstrštych?
Určitě máme radost ze Švédů Clawfinger a německých In Extremo. Věřím však, že nás opravdový majstrštych teprve čeká.

Připravujete pro návštěvníky festivalu nějakou novou specialitu?
Věřím, že spoustu. Od velkého dětského parku, adrenalinové zábavy pro dospělé až po dalším vylepšování zázemí návštěvníků.

Jak si podle Vás stojí Benátská noc mezi ostatními velkými festivaly?
Věřím, že dobře, ale musíme na sobě dále pracovat a neusnout na vavřínech. Velmi nás těší třetí místo v hudebních festivalových cenách za rok 2010 mezi dvaceti českými festivaly.

Letos pořádáte festival již po devatenácté. Dá se říci, který ročník byl pro organizátory nejsložitější?
Každý je svým způsobem složitý a hlavně náročný. Samozřejmě mezi ty nejsložitější patří ročník, kdy jsme vzhledem k počasí museli zrušit neděli a předešlý ročník, kdy jsme po čtvrteční vichřici a výpadku proudu nevěděli, zda vůbec festival rozjedeme…

Známá je Vaše peripetie s koncertem německé legendy Scorpions. Nemáte strach, že by se podobné problémy mohly opakovat s jinou kapelou? Dá se tomu vůbec nějak předejít?
Někdy opravdu nedá. I když splníte veškeré požadavky, stejně si interpret postaví hlavu a chce na místě měnit další věci. Dnes je možná lepší doba, spousta věcí se dá řešit operativně, dá se mnohým předcházet, ale ideální je samozřejmě, aby k takovým překvapením nedocházelo.

Benátská noc je známá svým důrazem na domácí hudební scénu, kterou koření světovými jmény. Můžete nastínit, s jakými esy jednáte?
Jednáme s mnoha jmény, protože z oslovených sto jmen vyjde jedno. Letos se opět snažíme přivést nějaké zajímavé jméno, ale nebudeme dopředu nic slibovat, v minulosti se nám to nevyplatilo.

Médii byly prezentovány i problémy organizátoři kontra vedení obce. Daří se domluva?
Hodně festivalů řeší po obecních volbách podobný problém, někde se již domluvili, třeba ve Vizovicích Masters Of Rock, někde ještě ne. Momentálně jsme ve fázi jednání a zejména nastavení poplatků ze vstupného, které máme zdaleka největší v celé republice.
Nezastírám, že pokud by měla zůstat na stejné výši jako nyní, to jest čtyři sta tisíc korun, je to pro festival likvidační a musíme se poohlédnout po jiném místě v Českém ráji. Věřím však, že zvítězí zdravý rozum.