VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příznivců solární energie v regionu přibývá

Českolipsko - Stavba solárních elektráren a fotovoltaických parků je v dnešní době stále vyhledávanějším odvětvím. Platí to i na Českolipsku.

20.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Gravlejs Ivars

Zde byly již před několika lety nainstalovány první panely pro výrobu elektrické energie na budovách gymnázia a střední odborné školy v Lužické ulici. Není divu, že jejich příkladu následují i další občané, firmy a instituce. Příznivců vlastní zelené energie tak rychle přibývá.

Lidi motivuje zejména reálná úspora výdajů za elektrickou energii a fakt, že výroba elektřiny získané ze slunečního záření nijak nezatěžuje životní prostředí. Dnešní doba je, zdá se, těmto iniciativám příznivě nakloněná. Podle expertů, kteří propagují sluneční energii, je fotovoltaická elektrárna tou nejlepší investicí. Stavbu solárních elektráren na klíč nabízí v České republice hned několik firem. Lze ji financovat i z úroku ze stavebního spoření.

Solární energie tak zažívá v České republice v tomto roce opravdový boom. Ani Českolipsko, kde je za celý rok oproti jižnějším místům republiky statisticky méně slunečních dní, však nezaostává a i zde se rodí celá řada projektů.

Obec Kravaře jedná se soukromým investorem o možnosti umístit na střeše základní školy fotovoltaické panely. K obdobnému kroku se odhodlalo českolipské gymnázium. K projektu výstavby sluneční elektrárny se nedávno kladně vyjádřil i odbor výstavby MÚ ve Stráži pod Ralskem. Panely by zde měly být osazeny na rozloze téměř sedmi set metrů čtverečních.

Dobranov dostal zelenou

Nejambicióznějším projektem je potom zamýšlená sluneční elektrárna v katastru obce Dobranov. K plánu výstavby elektrárny se českolipské zastupitelstvo vyjádřilo kladně. Jeho souhlas je totiž vyžadován společností ČEZ, a.s. jako jedna z podmínek pro připojení zařízení do distribuční soustavy. Ke stavbě se teď musí vyjádřit ještě stavební úřad.

Jak uvádí mluvčí městského úřadu Kateřina Amrichová, v minulosti už zastupitelstvo dalo zelenou solární elektrárně přímo za Českou Lípou a v současné době probíhají na staveništi přípravné práce. Město samo, podle slov své mluvčí, montáž fotovoltaických panelů na svoje budovy neplánuje.
„Hlavním důvodem je především to, že většina budov úřadu leží v městské památkové zóně a není zde možné tyto panely umisťovat.“

Návratnost je osm let

Systém zelených dotací na výrobu čisté energie se majiteli i malé soukromé elektrárny vyplatí vyprodukovanou elektřinu dodávat do sítě, místo aby ji sám spotřeboval. Zelený bonus, jehož udělování je státem garantováno na příštích dvacet let, činí v letošním roce téměř 12 Kč za kWh. Je tedy možné, že v budoucnosti bude i na Českolipsku stát podobných menších či větších zařízení několik.

Návratnost investic do solárních technologií je odhadována experty na osm či dokonce na šest let. Dynamicky se tak rozvíjí odvětví energetiky, jehož význam byl z důvodů vysokých pořizovacích nákladů a nižší účinnosti dosud podceňován.

May: Solární panely mají budoucnost

Již před několika lety byly umístěny první solární panely na českolipské gymnázium a na budovu střední odborné školy v Lužické ulici. Jednalo se o malá zařízení, která byla napojena do distribuční sítě ČEZ a.s.
Podobné malé elektrárny tehdy pomáhaly otevírat diskuze o výhodnosti a efektivnosti výroby elektrické energie z přírodních zdrojů.
Jednou z prvních budov, kam byly položeny solární panely bylo Gymnázium v České Lípě. Zeptali jsme se proto ředitele školy Stanislava Maye:

Kdy a proč jste se tehdy pro umístění fotovoltaických panelů na střeše gymnázia rozhodli?
„Bylo to v roce 2002. Šlo o program ministerstva životního prostředí, který se jmenoval Slunce do škol. Díky němu jsme dostali dotaci na celou instalaci. Její náklady se vyšplhaly asi na osmdesát tisíc korun. Podobné technologie mají budoucnost. My jsme hlavně chtěli demonstrovat studentům, jak takové zařízení funguje.“

Jak jste s provozem vaší malé elektrárny spokojeni?
„Jde o velmi sofistikovaný systém. Nevyžaduje žádnou údržbu a navíc je téměř bezporuchový. Za celou dobu měl jen jeden výpadek. Množství energie, kterou dodáváme do sítě je v podstatě zanedbatelné. To se však v budoucnu může změnit.“

Plánujete rozšíření vaší stávající sluneční elektrárny?
„My sami bychom si podobnou investici jako příspěvková organizace nemohli v žádném případě dovolit. V nedávné době však byla naší škole nabídnuta smlouva o pronájmu střechy. Investor má v plánu na ní postavit elektrárnu za 182 milionů korun.
Odhadovaný zisk z vyrobené energie se pohybuje kolem čtrnácti milionů korun ročně. Škole samotné by pronájem mohl vynášet mezi sto třiceti tisíci až po téměř dvě stě tisíc korun ročně, což se dá považovat za dost významný přínos pro náš rozpočet.“

Autor: Tomáš Cidlina

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení