V České Lípě prozatím fungují tři pohostinská zařízení, v nichž se dlouhodobě nekouří. Mezi ně například patří Pizzerie Sluneční. Nekuřáckou část má i FP Club v centru města. V Liberci již běží ojedinělý projekt, který právě rozšiřováním sítě nekuřáckých restaurací, podporuje odvykání závislosti na nikotinu. Podílí se na něm Centrum léčby závislosti na tabáku, Všeobecná zdravotní pojišťovna a společnost Nicorette.

„Taková podpora se nám vyplatí. Léčení nemocí způsobených kouřením výrazně převyšuje zisky, které státu přináší spotřební daň na tabákové výrobky,“ sdělil Jiří Benedikt, ředitel krajské pobočky VZP pro Liberecký kraj. Autoři projektu plánují, že dodají do nekuřáckých restaurací návody, jak a kde se vymanit ze závislosti na tabáku. Rady poskytne i jejich personál.

Motivovat je chtějí i balíčky, které jsou k dispozici na osmi pracovištích VZP po celém kraji. Nekuřácké prostředí vyhledávají i lidé, kteří chtějí skoncovat se svou závislostí. To však mnohdy není bez odborné asistence snadné. Proto odborníci doufají, že cestu k nim lidé najdou právě přes projekt nekuřáckých restaurací.

„Když chtějí lidé skoncovat s kouřením sami, jejich šance se pohybuje mezi jedním a třemi procenty. Při odborné léčbě se úspěšnost zvyšuje na třicet procent,“ podotkla lékařka z libereckého Centra pro závislost na tabáku Milada Šípková.

(čtk)