Její českolipská odnož uspořádala benefiční koncert pražského gospelového souboru Marantha, jehož výtěžek pomůže rodině v její nelehké životní situaci.

Pondělní koncert v Jiráskově divadle v České Lípě by měl podle slov Petra Mášky z českolipské Adry, pomoci hlavně s oddlužením rodiny a přilepšit dětem na vánoční nadílku. „Nejde ale jenom o finance. Rodině pomáháme s oblečením a sháníme pro děti hračky,“ podotkl Petr Máška.

Ten zároveň připomněl, že se tento rok jedná již o druhý benefiční počin místní pobočky Adry. „První se odehrál v březnu a výtěžek z něj šel na operaci nemocné osmnáctileté dívky,“ upřesnil Petr Máška.

Mezinárodní organizace Adra v České Lípě působí od roku 1993 a v rámci regionu pořádá humanitární sbírky a další aktivity. Od března tohoto roku zprovoznila v České Lípě Informační centrum pro rodiny, které se ocitly ve finanční tísni. Adra organizuje také terénní sociální průzkum na problematických sídlištích Sever a Kopeček. Jeho cílem je, na základě zjištěných podkladů, dosáhnout zlepšení stávajícího stavu.

„Posledním projektem, který v současnosti rozjíždíme, je Dobrovolnické centrum, které se bude snažit shánět dobrovolníky pro sociální a zdravotní oblasti. Chceme, aby si naše individualistická společnost uvědomila, že okolo žijí lidé, kteří potřebují pomocnou ruku. Snažíme se oslovit jako potenciální dobrovolníky hlavně středoškolské studenty, kteří zde mohou získat praxi ve zdravotnických zařízeních nebo v sociální oblasti. Stejně tak se chceme zaměřovat i na dlouhodobě nezaměstnané,“ řekl Petr Máška.

Uskupení Marantha Gospel Choir bylo založeno asi před čtyřmi roky. Jeho členové podpořili rodinu Vlkavcových nejen svým vystoupením, ale podíleli se i na finanční sbírce a vybrali mezi sebou přes dva tisíce korun.

Často zpívají na podobných beneficích a v kostelech, které jsou pro tuto hudbu tím nejlepším prostředím. „Lidé jezdí zpívat pro zábavu a většinou pouze za náklady na dopravu. Vystupujeme tak dvakrát třikrát do měsíce. Nejčastěji v Praze, ale zpívali jsme i v Českých Budějovicích a před pár měsíci i nedaleko odsud v Brništi,“ doplnil Milan Novák, který je členem Marantha Gospel Choir asi dva a půl roku.

Gospel je tradiční duchovní hudba, která vznikla na počátku dvacátého století v černošských kostelech ve Spojených státech. Své následovníky a obdivovatele tento žánr nachází po celém světě a podle reakcí diváků v Jiráskově divadle se líbil i v České Lípě.

Harmonické vokály sboru a vynikající výkony sólistů vyvolávali spontánní potlesk diváků, z nichž někteří poslední písně koncertu odstáli, aby z nich měli silnější zážitek.

Autor: Tomáš Cidlina