Většina organizací, které se starají o sociálně slabé, bezdomovce či uprchlíky, řeší stejný problém. Pro své klienty nemají obuv.

Oblečení mají více než dost a velká část ze svršků, které jim lidé přinesou, končí ve spalovnách. O boty však mají velkou nouzi a to především o pánské boty, kterých je zapotřebí nejvíce. To potvrzuje i ředitelka českolipské Farní charity.

„Lidé se naučili nosit do našeho zařízení v České Lípě dámské a dětské oblečení i obuv. Je to pochopitelné. Naší stěžejní činností je totiž ubytovávání sociálně slabých či jinak postižených matek s dětmi,“ říká Eva Ortová.

„Kromě této činnosti se však staráme například o uprchlíky, kteří se ocitají naprosto bez prostředků v uprchlickém táboře nedaleko Bělé pod Bezdězem. Tam jsou především muži. Policisté je sem přivážejí a oni nemají vůbec nic. Oblečení pro ně ještě nějaké máme, ale boty jsou opravdu velký problém,“ dodává.

Velmi podobně mluví i vedoucí českolipského Domu humanity, kde tento problém vnímají snad ještě více. I zde mají dostatek ošacení, ale obuv žádnou.

Ošacení mají dokonce tolik, že desítky tun oblečení ze svých zásob věnují diakonii v Broumově, která je dále rozděluje svým klientům. „Minulý týden odtud odjeli tři nákladní vozy plné oblečení. Bota tam nebyla ani jedna,“ sdělila vedoucí domu humanity Helena Holanová.

To je dané také tím, že z hygienických důvodů v Domě humanity obnošenou obuv od dárců vůbec nepřijímají. „Přijímáme jen novou obuv. Čas od času se stane, že nám sem nové boty někdo přinese, ale to je jen světlá výjimka, když si zrovna někdo boty koupí a teprve doma zjistí, že mu nesedí,“ dodala.

S tím, zda přijímání obnošené obuvi je hygienické či nikoli, si ve Farní charitě hlavu příliš nelámou a ani nemohou.

Především pánských bot je takový nedostatek, že jsou vděční za cokoli.
„Ti uprchlíci nemají opravdu vůbec nic. Nemají se do čeho převléknout ani přezout a je jim úplně jedno, zda jsou boty onošené a kdo je před nimi nosil. Přijímání obuvi máme upravené vnitřními směrnicemi, v nichž máme mimo jiné stanovené, že budeme pomáhat potřebným a tito lidé boty prostě potřebují,“ vysvětluje ředitelka Farní charity Eva Ortová.

„Obnošenou obuv budeme proto přijímat i nadále,“ dodává a na závěr vzkazuje lidem: „Nevyhazujte boty, které už nepotřebujete. Věnujte je raději lidem, kteří se bez nich neobejdou.“