Škody i práci navíc způsobil před týdnem majitelům a správcům lesů na Českolipsku orkán Eberhard. Donutil je přerušit všechny jiné činnosti a pro současné dny je vyhnal řezat a odvážet zlámané a vyvrácené kmeny ze svých lesů. Za této situace také shodně lidem doporučují, aby své procházky a výlety do lesů zatím odložili.
Škody v důsledku bouřlivých větrů odhaduje mimoňská divize Vojenských lesů a statků ČR do 20 tisíc kubíků dříví. Z toho v oblasti Ralska jde o 16,5 tisíce kubíků. „Zbytek je v bývalém vojenském prostoru Mladá u Nymburka, což je lokalita, která organizačně spadá také pod divizi v Mimoni,“ konstatoval mluvčí Vojenských lesů a statků ČR Jan Sotona.
Podle něj jde o spíš rozptýlené polomy a vývraty v listnatých i jehličnatých porostech a s ohledem na celorepublikové důsledky vichřice Eberhard se prý v Ralsku nejedná o nijak dramatické škody. „Se zpracováním kalamitního dříví jsme začali neprodleně. Aktuálně intenzivně odstraňujeme škody v lokalitách lesních správ Dolní Krupá a Břehyně,“ řekl Sotona.
Bývalý vojenský prostor Ralsko, kde vojenské lesy hospodaří na téměř 27 tisících hektarech lesní půdy, je vlajkovou lodí otevírání někdejších armádních lokalit veřejnosti. „Turisté by měli nyní být hodně opatrní. Měli by počkat, až práce skončí,“ varoval Sotona.
Vichřice lámala a vyvracela stromy také v českolipských městských lesích. Na 630 hektarech, o které pečují, poškodila 800 kubíků dřeva, zejména z borových a smrkových porostů.
Největší množství popadaného dřeva je v Dolní Libchavě a pak v Žizníkově, na Svárově, v Dobranově a v Obecním lese u Sosnové. „Hotové máme polomy v okolí cest a stezek a zpracováváme smrkové vývraty v lesích okolo Špičáku. Teď pracujeme v okolí naučných stezek, komunikací a rodinných domů, pak přijdou na řadu ostatní plochy,“ sdělil jednatel společnosti Městské lesy Česká Lípa Petr Kreisinger. Následky řádění živlu chtějí zpracovat do konce dubna, aby zamezili šíření kůrovce. „Doporučujeme návštěvníkům omezit pohyb po lesích. Je zde ještě mnoho zavěšených stromů a těch, které mohou spadnout,“ upozornil Kreisinger.
Orkán se nevyhnul ani novoborským lesům. Spoušť způsobil především nad sídlištěm Rumburských hrdinů, u Lesního hřbitova a v okolí cyklostezky z Nového Boru na Sloup v Čechách. „Vývraty a části zavěšených stromů jsou nestabilní, kromě toho na podmáčené půdě hrozí riziko pádu dalších stromů,“ uvedla mluvčí města Radmila Pokorná. Ujistila, že radnice bude veřejnost informovat o těžbě a souvisejícím zákazu vstupu do nebezpečných lokalit.
Lesníci smutní, že dřevo poničené větrnou smrští špatně prodají. Jako by nestačil kůrovec, říkají. „Cena za dříví nám sotva pokryje náklady na výrobu dřeva a na obnovu lesů,“ posteskl si jednatel Městských lesů Doksy Petr Válek.
Městské lesy obhospodařují na Doksku asi tisíc hektarů porostu. Podle Válka už prodej dřeva dosahuje polovičních cen, než tomu bylo ještě před rokem či dvěma. Po posledním vichru padaly borovice, smrky, břízy a olše, ale zmar se nevyhnul ani některým odolnějším druhům. „Záleží na konkrétním místě i stromu. Těmto orkánům a vichrům, které k nám přicházejí, už v lese neodolá asi nic,“ popsal Petr Válek.