Konec tolerance vůči neplatičům, kteří žijí v domě v Nemocniční ulici. Takové je rozhodnutí novoborských zastupitelů. Rozhodli se dům, v němž je z osmi bytů obsazeno pět, prodat ve veřejné dražbě za vyvolávací cenu 362 tisíce korun. Cena odráží stav domu. Je tak zdevastovaný, že mu pomůže jen celková rekonstrukce.

O prodeji domu jednali v Novém Boru už před rokem. Tehdy se obyvatelé – Romové – dožadovali, aby jim město dům odprodalo a nikoliv ve veřejné dražbě.

Dohoda byla přijatelná pro všechny

Jednali také s představiteli města. Přesně před rokem se dohodli, že nájemníci uhradí městu dlužné částky a město jim naopak prodá dům i s pozemkem za symbolickou cenu. Byli by tak spokojení všichni. „Věřím, že když bude dům v jejich majetku, tak se o něj budou starat,“ řekl tehdy místostarosta Stanislav Valdman. Podle slov zástupců obyvatel neměl být problém sehnat potřebných 362 tisíc.

Romové skutečně měli zájem, aby dům nešel do veřejné dražby. Podle nich bude jediný zájemce jeden z místních romských bossů, který k nim už tak benevolentní nebude, předepíše vysoké nájemné nebo je bude chtít vystěhovat. „Když mu dům město v dražbě prodá, tak začne válka,“ shodovali se rozhořčení nájemníci domu. „Všude jinde Romákům domy prodávají,“ stěžoval si před rokem Pavel Turko.

Rok se s rokem sešel a starosta Jindřich Mareš mohl pouze konstatovat: „Jedinou podmínkou prodeje bylo uhrazení dluhů. To se ale nestalo, takže nyní navrhujeme prodat dům v dražbě a rychle,“ konstatoval starosta.

Dluhy zůstaly nezaplacené, město jedná

Dluhy na nájemném za pět bytů v Nemocniční ulici dosahují částky téměř 330 tisíc korun. Zastupitelé návrh prodeje bez další debaty schválili. Dohoda s uživateli bytů o splácení dluhů za nájemné a následně pak odkoupení bytů je nemožná, a tak nezbývá, než dům prodat v dražbě.

Dům je v havarijním stavu, správce objektu společnost Nobys sdělila, že tam ani nelze provádět opravy, řemeslníci je tam odmítají provádět kvůli krádežím i kvůli vlastní bezpečnosti.