Kontejner pro velitele, chemické záchody, zahradní sprcha, jedna cisterna a člun. V téměř polních podmínkách zahájila provoz nová hasičská stanice v Doksech. Hasiči tu budou zatím jen přes den, na noc se přesunou do České Lípy. Na plnohodnotnou základnu, která má vzniknout na okraji města, zatím chybějí peníze.

Ke specifické variantě přistoupilo vedení sboru především kvůli blížící se turistické sezoně. Během ní míří každoročně k Máchovu jezeru a do okolí desítky tisíc návštěvníků. A s rostoucím počtem lidí přibývá i nenadálých událostí, ke kterým hasiči vyjíždějí. Profíci z České Lípy tu zasahují asi třistakrát ročně. Oblast Doks má navíc obecně málo jednotek hasičů.

Hasičská fontána.
Rekordní fontánu pro Prahu hasiči dopilují ve Sloupu

„Nemůžeme si dovolit nechat tuto lokalitu jednotkami požární ochrany nepokrytou. Proto jsme již nyní navýšili početní stavy příslušníků a otevřeli stanici jen se základním a velmi omezeným vybavením,“ vysvětluje krajský ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Luděk Prudil. Hasiči se podle něj během zkušebního období musí seznámit s obvodem a všemi jeho riziky. Protože budou na základně jen ve dne, fungovat budou podle speciálně vytvořeného nočního a denního poplachového plánu.

Provizorní hasičárna vznikla v areálu Správy státních hmotných rezerv v ulici 5. května. Do poloviny července by se jednotka měla přestěhovat do míst, kde bude v budoucnu stát moderní zbrojnice. Tady HZS plánuje v následujících týdnech vybudovat tzv. buňkoviště, které bude hasičům sloužit jako plnohodnotná stanice do doby, než bude dokončena stálá základna. A to bude zřejmě pár let trvat.

Prostor kolem bývalého letiště Hradčany v Ralsku posloužily velkému cvičení integrovaného záchranného systému už v roce 2012.
Hasiči budou cvičit v bývalém vojenském prostoru Ralsko

V tuto chvíli má HZS v majetku vlastní pozemek určený pro výstavbu, zpracovaný projekt i vydané stavební povolení. Na další krok zatím chybí peníze. Projekt přitom počítá s náklady až 64 milionů korun. „Byli bychom rádi, kdyby se podařilo stanici vybudovat a otevřít do roku 2020. Do té doby budeme činnost zajišťovat v těchto provizorních podmínkách,“ dodal Prudil.

Novou výjezdní stanici v Doksech plánuje hasičský sbor už více než tři roky. Kromě toho, že jde o oblíbenou turistickou oblast, byla argumentem pro výběr této lokality také problémové silnice I/9 z Mělníka do České Lípy a I/38 z Doks do Mladé Boleslavi.

Hasiči z České Lípy získali záchrannou síť pro koně.
Hasiči z České Lípy získali záchrannou síť pro koně

„Obě trasy jsou velmi exponované a jsou to úseky s častým výskytem vážných dopravních nehod zejména osobních automobilů a motorkářů,“ uvedla mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Ani o rozsáhlé požáry nebývá v Máchově kraji nouze. To dokazuje například požár lesa nedaleko Dubé z minulého týdne. Ten zaměstnával v jednu chvíli až 20 jednotek hasičů najednou a na pomoc musely vyjet i jednotky ze vzdálenosti 70 kilometrů.

„Požární ochrana se na Českolipsku díky nové stanici profesionálních hasičů dostane na velmi vysokou úroveň,“ doplnila Bílková.

Obyvatelé drážního domku v Lípě.
V Kravařích mají problém s bezdomovcem, který obsadil jednu z ruin

V Doksech, kde funguje i dobrovolná jednotka, záměr od začátku podporují. „Diskutovali jsme o tomto záměru a argumenty o špatném dojezdu chápu. Všem nám jde o bezpečí lidí. My navíc nemáme dostatek dobrovolníků,“ sdělil před časem velitel dobrovolné jednotky a místostarosta Doks Josef Pavinský.