Konec nadějí. Konec snahy o posun k lepšímu. V úterý večer ve Sloupu v Čechách oficiálně úplně skončil projekt tří obcí z Novoborska, které chtěly s pomocí evropské dotace vybudovat kanalizaci za 150 milionů korun.

K tomu nedojde. Alespoň ne letos a podle všeho ani ne v nejbližších pěti letech. Zastupitelé Sloupu v úterý večer rozhodli, že jejich obec chce zrušit výběrové řízení na dodavatele kanalizace a že nehodlá podepsat smlouvu o dílo. Stejné rozhodnutí už v předchozích týdnech učinili také zastupitelé v Novém Boru a Radvanci.

Důvod? Obce už vědí, že na projekt nedostanou přislíbené desítky milionů korun z EU. A ze svých rozpočtů by obrovský projekt zaplatit nemohli.

Rozhodla čistička

„Doplatili jsme na to, že se změnily podmínky dotace. Tu nám dokonce původně slíbili. Oznámili nám, že jsme uspěli," říká Jaromír Studnička, starosta Sloupu v Čechách.

Po změně podmínek ale mohly na dotaci dosáhnout pouze projekty, jejichž realizací vznikne samostatně nová věc. „My ale chceme budovat kanalizaci, která se propojí s již existující čistírnou odpadních vod. A v tom je ten problém."

Právě pro Sloup znamená konec projektu největší ztrátu. Ze 150 milionů se mělo 85 milionů korun proinvestovat právě na území Sloupu. Obec kvůli tomu například odkládala opravy silnic, aby se kvůli výkopům pro kanalizaci později nenarušily už opravené vozovky.

V jedné části obce se měl pokládat vodovod. I to se odložilo s tím, že se to vybuduje najednou i s kanalizací. Jenže ta nebude a s ní ani vodovod.

„Nevzdáváme se"

Obec kvůli tomu nyní ani nebude moci prodávat parcely na stavby rodinných domů. „Chceme k nim přivést inženýrské sítě a prodávat je už zasíťované. Bez kanalizace to ale nemá smysl. Dům s odpadní jímkou už v dnešní době nikdo nechce. Takže prodej parcel musíme odložit do doby, než kanalizace v obci vznikne," říká starosta Studnička. „To brzdí další rozvoj obce."

Navzdory samým negativním důsledkům se ale úplná beznaděj ze Sloupu neozývá. „Našim obyvatelům jsem sice řekl, že funkční kanalizaci v nejbližších pěti letech mít určitě nebudeme, ale nevzdáváme se," říká odhodlaně Studnička. „Hned jak to bude možné, požádáme znovu o dotaci."

Podobný osud jako u projektu na Novoborsku potkal i další „vodárenské" akce v severních Čechách. EU jim stopla peníze, protože se jí nelíbilo, že by z dotací profitovala Severočeská vodárenská, tedy soukromá firma.