O festivalu s novým názvem Lípa Musica hovoříme s jeho ředitelem Martinem Prokešem.


Rozhodl jste se dát festivalu nové jméno. Co vás k tomu vedlo?


Již delší dobu jsem přemýšlel nad tím, že přišla doba vtisknout festivalu název, který bude jasněji vyjadřovat, že se jedná o hudební přehlídku, která úzce souvisí s Českou Lípou a Libereckým krajem. Název vznikl v úzkém kruhu přátel při příjemném rozjímaní, co s festivalem do budoucna. Vznikla myšlenka jej pojmenovat „Lípa Musica“ s podtitulem Lípa je krásné místo k žití.


Neobáváte se, že by změna jména mohla způsobit úbytek návštěvníků? Festival duchovní hudby už byl přece jen značka.


Ne, toho se opravdu neobávám. Poslední ročníky festivalu tak jako tak nelpěly na duchovní hudbě spjaté s liturgií či chrámovým provozem a vycházely spíše z duchovního rozměru hudby samotné.
Šestý ročník navazuje na tuto tendenci a zároveň otevírá nové dramaturgické možnosti. Vnější proměna pak souvisí s našimi ambicemi pozvat do České Lípy a Libereckého kraje vedle tradičně českých i zahraniční umělce, kteří obohatí program festivalu novým repertoárem i hudebním pojetím, a zároveň zprostředkovat možnost koncertování v blízkém zahraničí špičkovým českým souborům.
Považuji tedy za nedůležité hledat rozdíl v názvech festivalu. Zkrátka beru to jako zdravý vývoj tohoto velkého projektu s tím, že značku festivalu udělali lidé, kteří festival připravují, a ti zůstávají stejní a připravují novou hodnotu s názvem Lípa Musica.


Co všechno obnáší příprava festivalu, jak dlouho trvala a kolik lidí se na ní podílelo?


Samotná příprava festivalu probíhá od listopadu loňského roku. Festival se rozrostl do takové podoby, že je nevyhnutelné pracovat v týmu. Pokud pracujete na takovém projektu, který má být nositelem hodnot, vyžaduje to celého člověka a čistý a pevný úmysl. Proto na tomto ročníku pracuje kromě hudební agentury Trifolium, která je jediným a hlavním pořadatelem, dalších patnáct lidí. V něm jsou pro zajímavost zapojeni ředitel, manager, dva produkční, dramaturg, reklama, tlumočník, redaktor materiálů a celé grafické studio, dále potom minimálně 10 lidí v technickém úseku. Příprava festivalu obnáší absolvování minimálně 150 schůzek, stovky telefonátů a tvůrčí týmovou práci. Za vše mluví rozpočet letošního ročníku festivalu přesahující částku 2 mil. korun.


Máte nějaký soubor, sólistu nebo hudební dílo, které byste chtěl posluchačům nabídnout?


V každém ročníku festivalu se podaří splnit několik hudebních snů a nejinak tomu bude i letos. Představte si, že bude mít Česká Lípa příležitost uslyšet geniální skladbu – Dvořákovu symfonii „Novosvětskou“ či mít možnost být při tom, když se bude hrát klavírní koncert S. Rachmaninova. Čeká nás po fenomenálním úspěchu z roku 2002, kdy již na festivalu v České Lípě účinkovali, vystoupení Drevněruského raspěvu, souboru z Ruska, který patří ve své kategorii mezi nejlepší na světě. Uslyšíme i soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Dana Bártu či hvězdy operní Evropy Dagmar Peckovou nebo Štefana Margitu.


A váš osobní cíl?


Mým snem je, aby byla Česká Lípa vnímána jako místo, kde stojí za to žít. Tento sen chceme zprostředkovat přes špičkové kulturní zážitky.