Uplynulý školní rok strávili studenti s učiteli částečně v šenovské základní škole a zázemí jim poskytla také společnost Preciosa Lighting. Mezitím prošly v části šenovské „umprumpky“ rekonstrukcí odborné dílny a místo dvorku vyrostla nová třípodlažní budova. „Škola tak získala luxusní prostory pro nové ateliéry, například pro dílnu mozaiky a vitráže, která tu chyběla,“ říká ředitel SUPŠS Pavel Kopřiva. Výuku mozaiky, která po revoluci zcela zmizela z českých škol, šenovská škola nabízí jako součást oboru užitá malba a malíř skla.

Ke kompletně novým strojům usednou po 35 letech také budoucí brusiči a na laboratoř světla se mohou těšit studenti designu světelných objektů. „Tam se budou svítidla usazovat elektřinou nebo měřit jejich světelnost A budeme moci dělat i naše oblíbené restaurování svítidel,“ vysvětluje Kopřiva.

Škola má nyní k dispozici moderní technologie jako 3D tiskárnu nebo řezání laserem. Rekonstrukcí škola získala také prostory pro novou galerii historických i současných sklářských děl, do které bude moci zavítat i veřejnost. Co naopak zůstane, jsou stroje na leštění a také rytí skla. „Jsou sice vymyšlené před 150 lety, ale stále dokonale fungují. Něco zkrátka nemá smysl vyměňovat,“ podotýká ředitel SUPŠS.

Slavnostní otevření centra chystá škola na začátek října, kdy proběhne den otevřených dveří a oblíbená Noc skla a světla, na kterou se sjedou i absolventi školy. V tu dobu už budou mít studenti za sebou měsíc v novém, včetně 19 prváků. „Je to o trochu méně než v předchozích letech, ale stále se nám daří mít ve všech ročnících dohromady přes 100 studentů, což je pro nás taková magická hranice,“ dodává Kopřiva. Od modernizace školy si slibuje ještě větší zájem o studium.

Po Šenově zbývá v kraji dokončit poslední Centrum odborného vzdělávání, a to na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Modernizaci tam zpozdilo loňské zřícení části školy. „Stavební práce by se měly rozběhnout v říjnu a pokud vše půjde podle plánů, otevření je v plánu na začátku příštího školního roku,“ říká náměstek hejtmana Petr Tulpa. Modernizace osmi škol vyjde na více než půl miliardy korun, většinu nákladů pokryjí evropské dotace. Od odborných center si kraj slibuje především lepší pracovní uplatnění žáků.