Po uzdravení mladík přemýšlel, jak by mohl pomoci ostatním nakaženým. Doslechl se, že v zahraničí odebírají plazmu těm, kteří prodělali onemocnění covid-19 a dávají ji pacientům v kritickém stavu. „Několik dní nato se mi ozvali z liberecké nemocnice, zda bych měl zájem darovat plazmu. Okamžitě jsem souhlasil, byl jsem šťastný, že mohu přispět k léčbě nakaženého v kritickém stavu,“ řekl Jirout, jehož krev obsahovala dostatečné množství protilátek.

Samotný odběr proběhl na transfúzním oddělení a předcházela mu řada úkonů – od vyplnění dotazníku přes zařazení do registru dárců až po odebrání vzorku. „Nemám rád jehly a krev jsem daroval jen jednou před třemi lety. Cítil jsem se trochu nepříjemně, ale chtěl jsem to vydržet. Bohužel kvůli prasklé žíle museli odběr ukončit předčasně,“ popsal dárce průběh odběru.

Jeho plazmu poté lékaři podali pacientovi, který kromě nákazy bojoval s dalšími vážnými problémy a byl připojen na umělé dýchání. „Pacient už není pozitivní, ale stejně jako v případě jiné experimentální léčby nelze vyvozovat závěry z jediného případu,“ uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Podle primáře ARO Dušana Mormana je podobně jako při podávání léku remdesivir velmi obtížné určit, co u daného nemocného vedlo ke zlepšení zdravotního stavu. „Rozhodně je to ale možnost, kterou bylo vhodné vyzkoušet,“ doplnil.
V okamžiku, kdy Jonášovi vyšly dva negativní testy po sobě, pocítil velkou úlevu. „Těšil jsem se ven z karantény, až se budu moci opět projít v přírodě. Zároveň jsem se trochu obával reakce lidí, zvláště po předchozích zkušenostech,“ povzdychl si Jirout.

Jak sám přiznal, návrat do běžného života nebyl ideální. Kromě toho, že se potýkal s únavou, měl i komplikace v práci. Zaměstnavatel se prý obával, aby neodradil zákazníky, kteří by ho mohli poznat. Zároveň mu ale onemocnění pomohlo změnit přístup k životu. „Uvědomil jsem si, jak moc je důležitá solidarita v takovéto době. Pomáhat si a myslet na ostatní,“ zdůraznil vyléčený mladík.

Během karantény se musel vypořádat nejen s nemocí, ale i s nenávistí uživatelů sociálních sítí. Ti ho i jeho příbuzné lynčovali, že prý šíří koronavirus. „Určitě velkou roli v tom hraje strach a panika z neznámého a nového. Právě strach pak ukáže, jací lidé doopravdy jsou,“ řekl Jirout.. Pranýřování na internetu si vysvětluje i tím, že byl prvním případem na Českolipsku. „Šikaně čelila i moje rodina, proto jsem se rozhodl natočit videa a uvést vše na pravou míru,“ osvětlil tehdejší situaci.

Obdržel i pozitivní zprávy, hlavně poté, co se jeho případem začala zabývat média. „Psali mi neznámí lidé, jestli nepotřebuji nakoupit či s něčím pomoci. Velké poděkování patří i starostovi Zákup Radkovi Lípovi a zákupským hasičům. A samozřejmě rodině, která mi byla psychickou oporou,“ netajil se vděčností mladý muž.

„Nepodléhejte strachu, panice a myslete na ostatní. „Zdravý člověk se z koronaviru rychle zotaví. Důležité je si uvědomit, jak se mohou nakažení cítit a jak my jim můžeme pomoci a podpořit je. Ukažme, co v nás Češích je,“ vzkázal lidem vyléčený Jonáš Jirout.