Vojenský prostor Ralsko opustila sovětská armáda počátkem 90. let a od té doby areál o rozloze kolem 250 kilometrů čtverečních chátrá. Jediné, co se změnilo, jsou obytné domy a některé další budovy, třeba bývalá fara, které město Ralsko za přispění státních a evropských dotací opravilo. Většina nemovitostí kolem letiště se ale za tu dobu změnila v ruiny.
Území prošlo nákladnou pyrotechnickou očistou, která stála přes 450 milionů korun. Převod území na kraj a město Ralsko schválila vláda v polovině roku 2005.

Velká část prostoru je prakticky nedotčeným územím s nádhernou krajinou, kterou by Liberecký kraj v budoucnu rád využil především jako rekreační oblast, ale i pro průmysl maximálně šetrný k životnímu prostředí. Nedaleké Ralsko má zájem především o rozvoj průmyslu, a tak už několik let jedná o vstupu investorů do lokality. Region s 1900 obyvateli zaměstnavatele nutně potřebuje.


Podle Ziky dnes nikdo neví, co na investory čeká, až kopnou do země. „Jednali jsme proto o možnostech financování další sanace s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem,“ řekl Zika. Stanovisko ministra bylo ale zamítavé, likvidace divokých skládek či dalšího znečištění, které se v areálu objeví, tak bude muset kraj financovat z vlastních peněz. „Nelíbí se nám to, ale musíme to akceptovat,“ poznamenal Radim Zika.
Už na konci května se podle něho uskuteční další jednání o převodu na kraj a město Ralsko. Kraj chce podle Ziky získat pozemky co nejdříve, aby už v příštím roce mohl hledat peníze na jeho rozvoj.
Případnou sanaci území by rád financoval za podpory evropských fondů. „Vyčlenili jsme 13,4 milionu korun na přípravu projektů z oblasti životního prostředí, pro čerpání dotací z evropských fondů,“ řekl Radim Zika.
Kraj chce mimo jiné získat dotaci na zateplení 15 školských budov, které si podle odhadů vyžádá kolem 200 milionů korun. Dalším projektem je sanace ekologických zátěží ve městech a obcích kraje.