Bezmála dvoumetrový artefakt vytvářelo 11 řemeslníků skoro pět měsíců. Vejde se na něj 400 až 500 zámečků, říká autor projektu Pavel Danys.

Nápad na vytvoření zámkového srdce dostal Danys na začátku června při cestě po lávce přes Ploučnici v České Lípě, jejíž zábradlí bylo ověšené zámky. „Říkal jsem si, že by to mohlo být něco, z čeho by se zámky nemusely z bezpečnostních důvodů odstřihávat jako z mostů," uvedl Danys.

Základem artefaktu je konstrukce z pásovinové pozinkované oceli ve tvaru srdce, na kterou je bodově přivařena mřížka výplně. Do ní je možné zamykat zámky a je zde rovněž 17 skleněných fragmentů připevněných drátem. Ústředním motivem je, jak jinak, masivní skleněné srdce. To je jaksi dětsky nedbale vybarvené rudými čarami. Jeho výroba byla prý nejnáročnější z celého díla.

„Vytvořili jsme tři, vydrželo jedno," podotýká Danys. Srdce váží zhruba devět kilogramů a jeho tloušťka je 3,5 centimetru. „Je ze dvou druhů skla, křišťálu a červeného skla. Vytváří to dojem, že je částečně živé," uvádí myšlenku červeného akcentu autor.

Kolem srdce jsou dvě andělská křídla. „Má to symbol ochrany srdíčka, takže je v tom tak trochu tajemno," rozkrývá další význam autor. Součástí artefaktu je také 14 žlutých kruhových skel, symbolizujících slunce. Jejich význam není třeba vysvětlovat.

Měsícem lásky je sice květen, Danys si ale záměrně vybral pro slavnostní odhalení svého díla sváteční den v říjnu. „Není v tom ale žádná politika, ani záměr boje s něčím," uvedl. Hlavním důvodem podle něj je, že patronát nad zámkovým srdcem převzala ZŠ 28. října z České Lípy.

Danys by chtěl zámkové srdce lásky, štěstí a míru vyrobit i pro Prahu a také Českou Lípu, kde nápad vznikl.