Firma Kamenolom Brniště, která usiluje o obnovení těžby čediče na kopci Tlustec, utrpěla další neúspěch. Rozkladová komise ministra životního prostředí se odmítla zabývat jejím podnětem, který firma podala v reakci na to, že ji ministerstvo odmítlo udělit výjimku z ochrany chráněných živočichů a rostlin. Tu mimo jiné potřebuje, aby mohla těžbu na Tlustci obnovit.

Těžaři: No comment

Aktuální rozhodnutí ministerstva včera pro Deník potvrdila Jana Taušová z tiskového oddělení MŽP. „Podnět společnosti Kamenolom Brniště byl předložen rozkladové komisi ministra životního prostředí k posouzení. Ta ale neshledala důvody, aby v této věci zahájila přezkumné řízení. Naopak dospěla k závěru, že rozhodnutí ministerstva nebylo vydáno v rozporu s právními předpisy," uvedla Taušová.

Z rozhodnutí tedy podle ní vyplývá, že ministerstvo postupovalo správně a právní závěr, který učinilo, tomu odpovídá. „Podnět k přezkumu byl proto odložen jako nedůvodný a rozhodnutí ministerstva zůstává nadále v platnosti," dodala Jana Taušová.

Deník včera požádal o vyjádření k aktuálnímu rozhodnutí také těžařskou společnost Kamenolom Brniště. Firma ale vzkázala, že se k aktuálnímu rozhodnutí nebude vyjadřovat s ohledem na spor, který s ministerstvem v tuto chvíli vede i u správního soudu.

Firma totiž kromě podnětu rozkladové komisi ministra podala také správní žalobu na ministerstvo životního prostředí kvůli neudělení výjimky z ochrany chráněných živočichů a rostlin. Soud zatím nijak nerozhodl.

Rozhodnutí rozkladové komise ministra uvítalo Sdružení na záchranu kopce Tlustec. „Je to jednoznačné potvrzení rozhodnutí ministerstva ve věci neudělení výjimky z ochrany chráněných a zvláště chráněných živočichů a rostlin, které považujeme za správné," řekl Tomáš Řízek, předseda sdružení.

Těžařům v tuto chvíli zbývá už poslední „želízko v ohni", a to je správní žaloba proti ministerstvu, o které se teprve rozhodne.