Školku nebo ordinaci praktického lékaře chtějí představitelé zákupské radnice postavit pro obyvatele sídliště v Nových Zákupech ještě tento rok. Připravili proto mnohamilionový projekt na rekonstrukci bývalého vojenského objektu, potřebné finanční prostředky chtějí získat z programu ministerstva pro místní rozvoj.

Některým zastupitelům se ale nelíbí, co všechno by mělo v objektu v Nových Zákupech vzniknout, připomínky mají také ke smlouvě s projektantem. Bod jednání zastupitelstva ohledně žádosti o dotaci proto v Zákupech odložili, zastupitelé chtějí diskutovat nad připomínkami.

Nesouhlasí s tím, co tam bude

„Nevěřím tomu, že by hygiena povolila mít v jedné budově školku i bar zároveň. My nejsme proti tomu, aby se budova opravila, jen se nám nelíbí, že jsme se k projektu nemohli včas a dostatečně vyjádřit,“ uvedla Jiřina Fridrichová.

Proti tomu se však ostře ohradil starosta Zákup Radek Lípa: „O tom, co bychom chtěli v Nových Zákupech postavit, jsme se bavili již v listopadu, když jsme řešili rozpočtovou změnu. Měli jste dost času o projektu diskutovat.“

Chtěli odvolávat starostu

Už v listopadu se projekt rekonstrukce bývalé vojenské budovy v Nových Zákupech stal terčem sporu mezi zastupiteli.

V rámci zmíněné rozpočtové změny schvalovali půlmilionový výdaj navíc za zpracování projektové dokumentace, který posvětili radní. Zaplatit projektantovi za práci ale chtěli až v roce 2012. Tím porušili vnitřní směrnici radnice, na což členy rady velmi důrazně upozornila bývalá starostka Miloslava Hudaková.

„Projekt musí být krytý z rozpočtu nebo se musí udělat rozpočtová změna. Ale tu děláte až teď, tedy po rozhodnutí rady. A to je na odvolání starosty. Kdybychom byli silnější, uděláme to,“ prohlásila tehdy exstarostka.

„Ano, v listopadu jsme se o tom bavili. Ale netušili jsme, že tu žádost budeme podávat už letos. Bylo by dobré, kdybychom se tam třeba zašli všichni společně podívat, když se pracovalo na projektové dokumentaci. Vždyť já ani nevím, jak ta budova pořádně vypadá,“ argumentovala o tři měsíce později starostovi bývalá místostarostka Sylva Moravcová.

S nedostatkem jakýchkoliv služeb se obyvatelé sídliště v Nových Zákupech, které stojí stranou od centra města, potýkají delší čas. V lokalitě žije na šest stovek lidí. Nemají pořádný obchod, restaurace ani prostor na hraní pro děti. Představitelé města tak v Nových Zákupech chtějí zrekonstruovat bývalou vojenskou budovu, která je nyní téměř opuštěná.

Chtějí garance po projektantovi

Vzniknout by v ní měla především školka pro místní děti, ale také ordinace praktického lékaře, obchod, restaurace nebo ubytovna. Celý záměr radnice představil starosta Radek Lípa obyvatelům v polovině ledna. S sebou měl již hotovou projektovou dokumentaci, která se už nyní nedá měnit.

Kromě samotného projektu ale mají někteří zastupitelé výhrady také ke smlouvě s projektantem. „Ve smlouvě není žádná garance o tom, že pokud ten projektant udělal chybu a my budeme muset vracet dotaci deseti milionů, se on na tom bude nějak finančně podílet. Ta smlouva by se měla dát právníkům, aby se na ni podívali,“ zdůraznila Jiřina Fridrichová.

Po dlouhé diskuzi zastupitelé ve finále dospěli k tomu, že smlouvu postoupí právníkovi s tím, aby výše finanční náhrady v případě vracení dotace byla ze strany projektanta stoprocentní.

Nad upravenou smlouvou se pak zastupitelé pravděpodobně i s projektantem znovu sejdou na mimořádném jednání zastupitelstva.

Celou rekonstrukci projektant odhadl na zhruba 13 milionů korun, Zákupští budou žádat o deset milionů korun ze státní kasy.