Prvotní nadšení a zájem žene organizátory kupředu. Avšak vydržet, to je oříšek. A Provodínská štrapanda to dokázala. Po dobu své existence sice několikrát změnila organizátora, ale nikdy to nevzdala. Proto se letos může pyšnit čtyřicátým ročníkem.

Jubileum oslaví oblíbený pochod už tuto sobotu 13. června a pořadatelé připravili řadu novinek. „Nový je program, který je pro účastníky připraven v cíli. Bude to živá hudba, divadelní přestavení, taneční vystoupení a adrenalinová sportovní show," říká za organizátory Klára Říhová.

Tradiční je naopak směr pochodu. Výletníci projdou místa spojená s romantikou doby Václava II., který byl vězněn na Bezdězu, dokonce i Karlem IV., který tamtéž pobýval a v neposlední řadě s Karlem Hynkem Máchou, po kterém byl zdejší kraj pojmenován. Účastníci si mohou vybrat z několika tras od 10 do 75 kilometrů, a to buď pro pěší nebo cyklisty.

„A protože jdeme s dobou, má Provodínská štrapanda i svou vlastní kešku. V cíli každý dostane odměnu v podobě účastnického listu a opečeného buřtíku," dodává Klára Říhová.

První ročník dálkového pochodu se konal 21. června 1975 na počest 30. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou, a jako příspěvek organizované turistiky Československé spartakiádě 1975. Výšlap tehdy absolvovalo 38 výletníků.

Kde a kdy13. června: Prezentace, start i cíl budou u sportovního areálu v Provodíně, cca 200 m od žel. stanice Jestřebí. Prezentace bude probíhat od 8.00 do 12.30.