„Chodíme ji, protože to vnímáme jako rodinnou tradici. Všichni se sejdeme. Je to zkrátka srdeční záležitost. Snažíme se pokaždé zúčastnit. Letos půjdeme zase. Má být hezky, bude to fajn,“ uvedla Martina z Nového Boru.

Letošní 47. ročník Provodínské Štrapandy odstartuje v sobotu 15. června mezi 8. a půl dvanáctou ve sportovním areálu v Provodíně u nádraží. V nabídce jsou tři pěší trasy (10, 15 a 28 km) a tři cyklistické (20, 40 a 60 km).

U zrodu akce stáli v roce 1975 tři nadšení milovníci dálkových pochodů Ladislav Kohoutek, Jan Hanuš a Jaroslav Klazar. „Vymýšleli jsme, jak se bude jmenovat a vybrali jsme název Štrapanda, protože v němčině Strapaze znamená značnou námahu,“ zavzpomínal před lety Kohoutek.

Dnes má tato turistická akce dvě kategorie pěší a cyklistickou, v každé jsou pak tři délky tras. Dříve bývala jeho nedílnou součástí trasa pro stovkaře. „Existovala pro ligu stovkařů. Chodilo se 50 kilometrů v sobotu a 50 v neděli, aby našlapali příslušnou vzdálenost. Spalo se buď v Jestřebí v tělocvičně, nebo ve škole v Provodíně,“ uvádí Petr Podrázký, který pochod s partou nadšenců organizuje nyní.

Vysvětlil, že dálkové trasy byly dříve hodně oblíbené.

První turisté vyrazili na cestu v roce 1976. Bylo jich 38. Dobrá atmosféra však brzy přilákala mnoho dalších milovníků procházek přírodou a k trojlístku zakladatelů se přidávali další. Z organizačních důvodů vznikl v rámci TJ Jestřebí-Provodín odbor turistiky.

Přestože účast stále narůstala, v prvních letech se prodělávalo. Aby se pokryly náklady, turisté museli sázet stromky. „Nedělali jsme to pro výdělek. Bavilo nás to. Na trase jsme podávali guláš a na startu každému přidali tatranku,“ vzpomínal Kohoutek.

Podnik se pro zisk nepořádá ani nyní. „Začátky asi byly divoké, ale musím poznamenat, že nám obec vždycky pomáhala,“ podotkl Podrázký. Pochod pomáhá organizovat od roku 1986.

Tehdy hledal školu, kde by mohl učit. „Po rozvodu jsem neměl kde bydlet,“ zavzpomínal. Oslovili ho z Provodína, a kromě výuky na základní škole dostal na starosti mladé turisty. ¨¨

Tehdejší učitel a spoluorganizátor akce Bohumil Zvěřina se totiž odstěhoval. Turistický oddíl vedl s Františkem Krédlem. Pod vedením Antonína Komma tenkrát pomáhal organizovat Štrapandu.

„Kvůli Štrapandě jsme museli přesunut svatbu na pátek, abychom mohli v sobotu ráno nastoupit na sál pracovat. V mém případě šlo nejčastěji o přiznačování tras fáborky,“ zasmál se Podrázký.

Se svou ženou Simonou zaštiťovali pochod až do roku 2005. Pak organizaci převzal místní tenisový klub, který ji vedl do roku 2022. Od loňska připadla starost o akci Klubu českých turistů, jehož činnost museli po letech obnovit.

„Zavolali nám z obecního úřadu, že to máme v malíčku. Takže jsme museli zajistit papíry a dát dohromady spolek, abychom mohli pracovat s penězi. Že jsme nějaké dostali, bylo něco nového,“ usmál se. V minulosti museli vše financovat sami. Osobně jí přitom nikdy nešel.

„První ročník, který jsme zažili, jsme hned zařizovali. Jediný člověk z rodiny, který se zúčastnil, byla kdysi moje dcera. Tenkrát ji na krátkou trasu vzali babička s dědou,“ podotkl.

V roce 1983 překročil počet účastníků tisícovku, ale tím to nekončilo. „Byl tam velikánský nárůst kolem osmdesátého devátého roku. Dokonce nám Klub českých turistů svěřil pořádání nejprestižnější akce roku ukončující sezónu, Poslední puchýř. Což byla strašná věc,“ usmál se. „Přijelo dva a půl tisíce lidí,“ dodal.

Štrapanda se od té doby změnila. Fáborky jsou už dávno minulostí a po roce 2000 přibyly cyklistické trasy. „Dneska se dá lidem QR kód. Oni si ho načtou, dostanou formulář na kontroly, mapku, kde se nachází a vyrazí na cestu,“ shrnul současnou podobu.

Oproti minulosti ubylo kontrol, jsou pouze tři v každé kategorii. Loni na hradě Houska dokonce viselo razítko a lidé si kontrolní formulář označovali sami. Vysloužilý učitel však upřednostňuje lidský faktor, a proti tomu, že si turista někde zkrátí cestu nenamítá vůbec nic.

„Ve většině případů to má stejně ještě o něco delší a k tomu horší cestu,“ pokrčil rameny.

Také gulášové doupě už dávno neexistuje. „Pro mě je gulášové doupě legenda. Po pětaosmdesátém roce se zpřísnila hygiena, takže jsme ho nezažili. Všichni lidé se nás ptali, kde bude guláš, ale my museli říkat: bohužel,“ připustil Podrázký.

Letos, jako v minulých letech, dostanou účastníci po příchodu do cíle diplom, malé občerstvení, ještě menší dárek a zahraje jim živá kapela. Dříve pochod pokračoval oblíbenou zábavou, ale tu už není, kde pořádat.

 Mohlo by vás zajímat: Kuřívody přetvoří objekt po sovětské armádě. Nové kulturní centrum zbaví azbestu

Kuřívody přetváří brownfield. Nové kulturní centrum bude hotové do 2025 | Video: Ladislava Sdrzallek