Po špatném počasí konečně přicházejí teplejší dny. Vítají je především provozovatelé koupališť a kempů, kteří doufají v první velký nápor návštěvníků.
Nejvíce turistů v regionu je každoročně soustředěno v Doksech u Máchova jezera. To má prozatím dobrou kvalitu vody, kterou neohrožují sinice. Přesto i zde bojují s nedostatkem hostů.

„Kvůli nepříznivému počasí jsme zaznamenali přibližně třicetiprocentní úbytek návštěvníků,“ sděluje Luděk Téra, jednatel společnosti Regio Máchova kraje. Podle jeho dalších slov ale sezóna ještě není ani ve své polovině, a tak nelze dávat konečná čísla.

Regio Máchova kraje spravuje dvě pláže, hlavní pláž v Doksech a Klůček. Vstupné na dokskou pláž činí čtyřicet korun pro dospělého. Návštěvníkům jsou k dispozici například šlapadla, kánoe nebo windsurfing. Aktivnější jedinci si mohou zahrát plážový volejbal, zaskákat na trampolíně či sjet tobogán. Malé děti si mohou zaskotačit v novém hracím koutku Čtyřlístek. Součástí areálu je několik stánků s rychlým občerstvením a restaurace.

„Vítáme každou změnu k lepšímu, proto se snažíme každý rok přijít s něčím novým. Bohužel v současné ekonomické situaci to nejde tak rychle, jak bychom si představovali,“ podotýká Luděk Téra. V podstatě stejná nabídka je i na pláži Klůček. Jediným omezením je, že do přilehlého kempu není povolen vjezd motorovým vozidlům. Ten je určen pouze pro pěší turisty a cykloturisty.

Chatky mají plné

Špatné počasí se projevilo nižším počtem hostů i v Autokempu Nedamov u Dubé. „Loni to bylo daleko lepší, letos nám nepřeje počasí. Na druhou stranu máme ubytování v chatkách nasmlouvané až do poloviny srpna,“ upřesňuje Augustin Veselý, správce autokempu.

Zdejší tábořiště vyhledávají zejména cykloturisté, a to pro jeho ideální polohu ve středu Kokořínska. „Cykloturistům vycházíme vstříc a mají k dispozici úschovnu kol zdarma,“ doplňuje správce Veselý. Pro své návštěvníky mají připraveny nejrůznější lákadla, mimo jiné minigolf, ping pong, hřiště na volejbal či dětské hřiště.

Navíc místní rybník je ideální k rybaření. „V rybníku se dá samozřejmě i koupat. Jeho kvalitu vody pečlivě hlídáme, kdy pravidelně odebíráme vzorky a vše je v pořádku,“ dodává Augustin Veselý.

Podobná situace panuje i na přírodním koupališti ve Sloupu v Čechách. „Kvůli špatnému počasí máme letos méně lidí,“ přiznává Jana Švábová.
Sloupské koupaliště s bohatou historií nabízí ubytování v kempu, který se nalézá přímo u rybníka s pláží. Součástí areálu je lanové centrum, lodičky, šlapadla, pinpongový stůl, dětská klouzačka, půjčovna loděk či letní restaurace.

„Navíc pro své hosty pořádáme řadu kulturních akcí. Tou nejbližší je tradiční Benátská noc, kdy zde vystoupí mimo jiné zpěvačka Petra Černocká,“ zve Jana Švábová.